10 tény az őssejtekről
Várszegi Viktória
2015. március 2.

1. Alig több mint egy éve végezték el a világban az egymilliomodik (!) őssejtbeültetést.

2. Az őssejt származhat csontvelőből, köldökzsinórvérből, köldökzsinórszövetből, placentából, azaz méhlepényből és a keringő vérből (perifériás őssejt). Fontos azonban tudni, hogy a köldökzsinórvér és a csontvelő őssejtjei közel sem azonos minőségűek, erre genetikai, és biológiai bizonyíték is van. A köldökzsinórvérből nyert őssejtek előnye, hogy még fiatalok, nem érte őket mindaz a káros hatás, mint az évek múlásával, a felnőttekből kinyerhető őssejteket. A köldökzsinórvér eredetű őssejtek annyira fiatalok, annyira naivak, hogy belőlük még szinte bármi kialakulhat. A csontvelő eredetű őssejtek bonyolultabbak, összetettebbek, így felhasználási módjuk is korlátozottabb.

3. Az őssejtekkel már rutinszerűen gyógyítanak vérképzőszervi - és daganatos betegségeket, de igazolt orvosi felhasználásuk emellett ma már több mint nyolcvan féle betegségre kiterjed, a születéskori oxigénhiány okozta agyi károsodás kezelésétől az infarktus következményeinek gyógyításáig. Az őssejt az a sejtünk, melyből akár speciális új szövetek, izmok, szervek is "újranöveszthetőek".

4. Európában 1988 óta mintegy 30 ezer köldökzsinórvér eredetű őssejtbeültetést végeztek el.

5. A világon történt összes őssejtbeültetést tekintve, ideértve a csontvelő, perifériás és köldökzsinórvér eredetű transzplantációt is, az esetek 60 százalékánál a beteg saját őssejtjeit használták a terápiában.

6. A saját – illetve családtagtól vett – őssejtek esetében nem fordulhat elő olyan kilökődéses reakció – az úgynevezett GVHD (Graft versus host disease) betegség –, mely a terápia során végzetes lehet.

7. Európában az őssejtbeültetések csaknem harmadát végzik köldökzsinórvérből kinyert őssejtek felhasználásával.

8. Elég vagy sem a születéskor, a köldökzsinórvérből levehető őssejt egy nagyobb gyermek esetleges későbbi kezelésére? A válasz egyértelmű igen, köszönhetően annak a szabadalmaztatott technológiának (ex vivo expansio), mellyel a levett minták szaporíthatóak.

9. 2008 óta több felnőtt, mint gyermek kaphatott köldökzsinórvérből vett őssejttel életmentő kezelést.

10. Magyarországon a köldökzsinórból származó őssejttranszplantációk aránya ma még a tíz százalékot sem éri el, szemben a nyugat-európai 30%-os arányhoz. Annak, hogy ma még – bizonyos szempontból – ritkán kerül sor őssejtbeültetésre az az oka, hogy jelenleg a születendő gyerekek 10 %-ának vetetik le és tároltatják el az őssejtjeit, és ez az arány pár éve még jóval kisebb volt. Így ma még egy beteg gyermek esetében igen kicsi a valószínűsége annak, hogy az őssejtjét megőrizték.

Kapcsolódó cikkeink