A baba egészséges fejlődésért
Várszegi Viktória
2015. szeptember 11.

A várandósság alatt, illetve már a fogamzás előtt is ügyelned kell a kiegyensúlyozott, tápanyagokban gazdag étrendre, valamint egyes vitaminok esetében a mesterséges pótlásra, hiszen – bármennyire is az lenne az ideális – gyakorlatilag lehetetlen természetes úton fedezni a szükséges mennyiséget.

Folsav

A várandósság előtti időszakban naponta minimum 0,4 mg, a terhesség első harmadában pedig ennél valamivel több, 0,6 mg folsav szedése ajánlott.

Míg a különböző multivitamin-készítményekkel kapcsolatban általában elmondható, hogy nem ajánlott hozzájuk szoktatni a szervezetet, és – leszámítva a téli hónapokat, illetve egy-egy betegséget – nem is érdemes tartósan szedni őket, ehelyett igyekezni kell primőr formájukban hozzájutni a szükséges vitaminokhoz és ásványi anyagokhoz, addig a folsavval egészen más a helyzet. Egyrészt természetes formájában csaknem lehetetlen a terhesség tervezésekor és első harmadában szükséges folsavmennyiséghez hozzájutni, másrészt több kutatás is igazolta már, hogy – szinte egyetlen kivételként – a mesterségesen előállított készítményekben található B-vitamint könnyebben építi be a szervezet, mint a folsav természetes változatát.

A patikákban kapható készítmények között hatalmas különbségek lehetnek A-vitamin tartalmuk szempontjából, ami azért probléma, mert az A-vitamin egy zsírban oldódó vitamin, s mint ilyen, túladagolható, ez pedig veszélyes lehet a magzatra – ezért a vitaminkészítmény szedésének megkezdése előtt mindenképpen ajánlott konzultálni a nőgyógyásszal.

Kalcium

A várandósság előtti időszakban napi 800 mg, a terhesség alatt napi 1200 mg a szervezet egészséges működéshez szükséges kalciumbevitel.

A kalciumhiány összetéveszthetetlen jelei közé tartozik a fogak állapotának radikális romlása. Sokan azt gondolják, mindez természetes velejárója a terhességnek, pedig a hiánybetegség egyik legszembetűnőbb jeléről van szó. Ugyanez vonatkozik a csontozatra, pontosabban csontsűrűségre is: tévhit, hogy azoknak a nőknek, akik két-három gyermeket szültek életük során, idős korukban törvényszerűen szembe kellene nézniük a csontritkulással.

A tejtermékek mellett, a leveles zöldség- és fűfélék is nagyon sok természetes kalciumot tartalmaznak, de az olajos magvak (mandula, mogyoró, stb.), a hüvelyesek (zöldbab, feketebab, borsó), a hagyma, a zeller, az avokádó vagy a szezámmag is a kalciumban gazdag élelmiszerek közé sorolhatóak. A felszívódás sikeressége függ az elfogyasztott élelmiszer fajtájától, illetve más, a kalcium beépüléséhez szükséges anyagok, elsősorban a D-vitamin jelenlététől. A D-vitamin segíti a csontosodás folyamatát - fokozza a kalcium felszívódását a belekben – illetve, fontos szerepe van a szervezet általános védekezőképességének alakulásában is.

Vas

A női szervezet eleve magasabb vasszükséglettel rendelkezik: míg a férfiaknak napi 10 mg, addig a nőknek napi 15 mg vasra van szükségük naponta. A pocakos hónapokban pedig ehhez képest is radikálisan, mintegy kétszeresére emelkedik a vasszükséglet, illetve a szoptatás alatt is átlagosan legalább 20 mg-os vasbevitelt javasolnak a szakemberek.

Ideális esetben természetes úton, a táplálkozás során veszi fel a szervezet a szükséges vasmennyiséget. Bizonyos élelmiszerek, jellemzően az állati eredetű táplálékok tartalmaznak magasabb arányban vasat, ilyenek például a vörös húsok, a hal, a tojás és a belsőségek. A növényi eredetű élelmiszerek lényegesen szerényebb vastartalommal bírnak, emellett a bennük található ásványi anyagok is jóval nehezebben szívódnak fel a szervezetben.

A vashiány tipikus tüneteit, nevezetesen a fáradékonyságot, levertséget, stb. könnyű összekeverni az első trimeszterre jellemző kóros fáradtsággal, aluszékonysággal, a rutin laborvizsgálatok azonban egyértelmű eredményt hoznak ezzel kapcsolatban is.

Magnézium

A szervezet egészséges működése szempontjából alapfeltétel a megfelelő magnézium-bevitel: a létfontosságú ásványi anyag koordinálja az emberi testben megtalálható több száz enzim működését, illetve bizonyos anyagcsere folyamatokat is befolyásol. Hiányában felborul az érzékeny egyensúly, terhességi magas vérnyomás, izomgörcsök (vádligörcs, pocakkeményedés), valamint – esetenként akár súlyos – hangulatzavarok is felléphetnek.

A hiánybetegség tipikus jelei az éjszakai vádligörcsök, pocakkeményedések – a baba és az anya egészségére nézve nyilván ez utóbbiak jelentenek nagyobb kockázatot, szélsőséges esetben vetéléshez és koraszüléshez is vezethetnek. Ezekben a helyzetekben indokolttá válik a magnézium extra pótlása, amely rövid időn belül enyhíti a panaszokat, egyúttal megszüntetheti – a gyakran magnéziumhiányra visszavezethető – terhességi magas vérnyomást is.

A kiegyensúlyozott táplálkozás is segíthet a megfelelő magnéziumszint elérésében, bizonyos gyümölcsök és zöldségek mellett az olajos magvak (tökmag, napraforgómag, mandula, dió), valamint a különböző magnéziummal dúsított ásványvizek fogyasztása ajánlott.

A magzatvédő vitaminok is tartalmaznak magnéziumot, bár csak szerényebb mennyiségben, hiányállapot esetén (természetesen orvosi konzultációt követően!) gondoskodni kell további bevitelről.

Cikkünk tájékoztató jelleggel íródott, nem minősül orvosi szakvéleménynek, illetve nem pótolja a szakorvosi vizsgálatot!

Kapcsolódó cikkeink