A baba iratai
Várszegi Viktória
2010. június 8.

Születési anyakönyvi kivonat

A születési anyakönyvi kivonat kiállításához szükséges adatok felvétele a kórházban történik, ehhez kelleni fog mindkét szülő személyi igazolványa, valamint egy 300 napnál nem régebbi házassági anyakönyvi kivonat, illetve – ennek hiányában – apasági nyilatkozat és hajadonsági igazolás. (Korábban 30 napnál nem régebbi házassági anyakönyvi kivonatot kértek, újabban elég a 300 napnál nem régebbi okirat. A házasságkötés helyszínén - személyes vagy postai úton – kérhető róla másolat.)

A kész okiratot a kórháznak küldi meg a hivatal, ide kell visszamenni érte. Bizonyos idő után – az átvétel elmulasztása esetén – a kórház visszaküldi a feladónak, vagyis az anyakönyvi hivatalnak, amely kipostázza az okiratot az általunk megadott címre. (Ez utóbbi megoldás kényelmesebbnek tűnhet, de így jóval később kapjuk kézhez a születési anyakönyvi kivonatot, ezért pl. a lakcímkártya igénylése is csúszni fog - ezt elkerülendő, a születés helye szerint illetékes önkormányzatnál is átvehetjük a dokumentumot.)

Lakcímigazoló kártya

A kerületi/területi önkormányzat okmányirodájában kell igényelni, kiváltásához a baba születési anyakönyvi kivonatának eredeti példánya szükséges.

TAJ-kártya

A TAJ-kártya igényléséhez szükséges nyomtatványt az újszülött-osztályon kell kitölteni. A kitöltött nyomtatványt az anyakönyvvezető küldi (majd) el az Egészségbiztosítási Pénztárnak, ahol – a nyomtatványon szereplő személyi adatok alapján - megadják a TAJ-számot, a kiállított TAJ-kártyát postán küldik meg a szülőnek.

Adóigazolvány

Az APEH állítja ki, nem kell külön igényelni.

Jó tudni!

  • Bár lehetséges, de - ha egyéb okokból (pl. családtámogatási ellátások miatt) nem sürgős - nem érdemes soron kívül TAJ-kártyát igényelni. Féléves koráig alanyi jogon részesül egészségügyi ellátásban a baba, és - az anyakönyvi hivatalok ügyintézési idejét is figyelembe véve – a születést követő egy hónapon belül valószínűleg amúgy is elkészül a kártya.

Kapcsolódó cikkeink