A babák már az anyaméhben álmot látnak
Várszegi Viktória
2017. december 4.

Az anyaméhben még minden nyugalmas: a magzat alszik, és közben szép csöndben cseperedik. De mikor kezd el álmodni? Ennek a kérdésnek jártak utána német kutatók - juhembriók segítségével.

Fotó: Bigstock

A jenai egyetem kutatója, Karin Schwab és csapata kiderítette, hogy az állatok agya százhat nap után kezd el olyan jellegzetes és rendezett jeleket leadni, amelyeket álomként lehet értelmezni - írja az MTI.

Lehet, hogy kissé elrugaszkodottnak tűnik egy birka agyából az emberére következtetni, és ezen kívül még álmokat is felismerni, de a juh agya az első hónapokban igen hasonlóan fejlődik, mint az emberé - írta a Die Welt című német lap online változata.

Mivel azonban a birkák százhatvan nap vemhességet követően jönnek a világra, és nem kétszáznyolcvan nap után, mint az ember, így a juhembrió százhat napos fejlődési stádiuma egy héthónapos emberi magzaténak felel meg.

Ez a rendezett és koordinált agyi tevékenység már jóval azelőtt felbukkan, hogy a magzaton megfigyelhető lenne az álomszakaszok alatt jellemző szemmozgás - írták a kutatók.

"Az alvás nem a nyugvó agyból jön létre - hangsúlyozta Schwab. - Az alvás és az alvás szakaszai aktívan szabályozott folyamatok révén alakulnak ki."

Kis kép: Bigstock