A biztonság az első!
Várszegi Viktória
2009. április 20.

Szűkebb környezetünk, otthonunk szemszögéből nézve, többféle allergiát ismerünk. Kontaktallergiát, amely bőrgyulladás, vagy csalánkiütés formájában jelentkezik, kórokozókkal szembeni – penészgombaspórák, pollenek, allergének – allergiát, valamint légzőszervi allergiát, melynek formái asztma, szénanátha, kötőhártya-gyulladás.

Hatással vannak még ránk a háztartási légszennyezések, mint az illékony szerves vegyületek vagy a dohányzás. Nem beszélve a kedves és kevésbé kedvelt háziállatokról: macskák, poratkák, csótányok.

Hogyan tudjuk csökkenteni a felsorolt allergiák által kiváltott kellemetlen reakciókat?

  • Házi poratkák ellen: Vonjuk be a matracot és az ágyneműt atkavédő huzattal! A gyerekágyból éjszakára távolítsuk el a plüssállatokat, kivéve a legkedveltebbet, amit érdemes havonta egyszer mosógépben kimosni. Távolítsuk el a szőnyegeket, porszívózáshoz használjunk HEPA szűrős porszívót. Felújításnál a padlószőnyeget cseréljük le parkettára, vagy PVC padlóra. Fontos, hogy a parketta közeit megfelelően töltsük ki (ragasztó, műfa, lakkos-fapor), így megelőzhetjük a parketta alóli por felverődését a réseken át. A kárpitozott bútorok huzatát, ha lehet, cseréljük ki bőrre, vagy takarjuk le könnyen mosható takaróval. Szellőztessünk gyakran! Használjunk könnyen mosható függönyöket.
  • Macska és egyéb háziállat allergénnel szemben: Tartsuk az állatokat minél többet a szabadban, ha ez lehetséges. Vagy a ház jól szellőztethető, keménypadlós, hidegburkolatos könnyen tisztítható részén. Ne engedjük be kedvenceinket a hálóba ill. a gyerekszobába. Fürdessük gyakran állatainkat, hogy eltávolítsuk szőrükről az allergéneket. Rendszeresen porszívózzunk, dupla vagy nagy teljesítményű részecske-légszűrőt tartalmazó porszívóval. A kárpitozott székeket, ülőgarnitúrákat tisztítsuk hetente.
  • Hogyan csökkentsük a penészgomba spórák számát: A zuhanyzót, ablakpárkányokat, konyhát, ahol a penész könnyen felüti a fejét, tisztítsuk valamilyen klóroldattal, majd kezeljük penészgombaölővel. Ügyeljünk a jó szellőzésre a nedves helyiségekben. Az ablakkeretek szigetelését minden évben ellenőrizzük és javítsuk. Ne hagyjunk otthonunkban romlásnak indult ételt és gyümölcsöt.
  • Általában javasolni szoktuk az új építésű házakban szellőzőrendszerek, légtisztítók, légkondicionálók, központi porszívó beépítését. Megfelelő teljesítményű szagelszívó beépítése, különösen gáztűzhelynél fontos, de nem javasoljuk a gáztűzhely használatát. Nyílt lángú kandalló helyett, elektromos, vagy műszén, műfaégésű minimalizálhatja az égési melléktermékeket otthonunkban. Használjunk szegélyfűtést, vagy elektromos falfűtést. A dohányzást lokalizáljuk egy jól szellőző helyiségre.
  • A padló és a falak kialakításánál alapvető szempont a könnyű tisztíthatóság, Használjunk mosható tapétát, törölhető falfestéket, a falburkolatok legyenek nedvesen tisztíthatók. A padlók burkolását végezzük hidegburkolattal, parkettával, PVC-vel, vagy linóleummal. Minden esetben az illesztéseknél ne maradjanak rések! Ha nagyon ridegnek érezzük otthonunkat, vásárolhatunk antiallergén szőnyeget, vagy könnyen mosható rongyszőnyeget, tisztítható pamutszőnyeget.
  • Bútoraink kiválasztásánál különösen figyeljünk a kárpitozott megoldásokra. Kezeljük sűrűn atkaölővel, porszívózzuk hetente, vagy ha lehet, válasszunk bőrgarnitúrát. A polcokat, szekrényeket készíttessük fából, üvegből, fémből. A bútorlapoknál használt formaldehid súlyosbíthatja az allergiás tüneteket. A textilek, függönyök, párnák, huzatok legyenek könnyen moshatók. Kerüljük a díszített párkányokat, szegélyeket és lámpatesteket, ahol könnyen megülhet a por. Szekrényeinket építsük egészen a plafonig, megszüntetve ezzel a porcsapdákat. Szárazvirágot, portalaníthatatlan dekorációt cseréljük sűrűn. Virágainkat is allergizáló hatásuk alapján válasszuk ki. Vágott virágok porzóit csípjük ki.

 Pár szó a takarításról

  • Naponta: Porszívózzuk a padlót és a szőnyegeket, mossuk fel a hidegburkolatokat. Nedves ruhával töröljük át a bútorok felületét. Ha allergiások vagyunk, ágyazáskor, takarításkor, poroláskor viseljünk pormaszkot.
  • Hetente: Mossuk ki az ágyneműt. A védőhuzatokat töröljük át nedves ruhával. Töröljük le a magasabb bútorok tetejét. Porszívózzuk, vagy töröljük le a szegélyléceket, párkányokat, képsíneket.
  • Háromhavonta: Mossuk ki a függönyöket, szőnyegeket, párnát, paplant, takarót. Ügyeljünk rá, hogy az ágynemű rendesen megszáradjon. Ne használjunk ekcémát okozó bioaktív mosószereket és kerüljük az allergizáló öblítőszerek használatát.

 Mire ügyeljünk a hálószobában?

Minél kevesebb bútort helyezzünk el. Egyszerű, sima vonalú, nem túldíszített darabokat. Gardrób ajtaja legyen jól zárható, ne szálljon be a por a benne lévő ruhákra, textilekre. A bútorok legyenek könnyen mozgathatók, a takarítás elősegítésére. Kerüljük a kárpitozott fejvégű ágyakat, a baldachint. Húzzunk atkavédő huzatot az ágyneműre és a matracokra. Az elektromos takaró kiszárítja az ágyat, így kevésbé telepednek meg benne az atkák és a penészgombák. A padlószőnyeget mellőzzük. Kilépőszőnyegünk legyen gépben mosható pamutból. A parketták réseit tömítsük. Csökkentsük a levegő nedvességtartalmát reggeli szellőztetéssel. Virágporallergia esetén kerüljük a kora reggeli és esti időszakokat. Használjunk feltekerhető függönyrolót, függőleges szalagfüggönyt, vagy lapfüggönyt. A muszlin és a pamut magas hőmérsékleten is mosható.

Mire figyeljünk a gyerekszoba kialakításánál?

Szellőztessünk minden reggel és fordítsuk meg az ágyneműt. Minél kevesebb bútort használjunk. Kerüljük a kárpitozottakat, vásároljunk inkább fából, műanyagból készültet. A díszpárnákat húzzuk be atkavédő huzattal, a rendes huzatokat pedig mossuk hetente. A pultokat, párkányokat, munkafelületeket töröljük át nedves ruhával. Minél kevesebb posztert, faliképet, dekorációt használjunk. A plüssállatokat és játéktakarókat mossuk sűrűn, vagy tegyük be pár órára a mélyhűtőbe. Minden este pakoljuk el a játékokat fiókokba, dobozokba. Padlószőnyeg helyett itt is használjunk parkettát, linóleumot, PVC-t és könnyen mosható, kisméretű szőnyegeket. Az ágyaknál járjunk el a hálószobában leírtak alapján. Ha emeletes ágyunk van, az allergiás gyerek aludjon felül. Fém vagy farácsos ágyat válasszunk, így a levegő szabadon áramlik a matrac alatt. Ekcémás gyerekeknek használjunk pamutlepedőt és takarót.

Milyen az ideális nappali?

Kerüljük a nyitott polcokat. A könyveket, dísztárgyakat tartsuk szekrényben, vagy üveges vitrinben. Ha lehet, mennyezetig érő bútort válasszunk. Az elektromos eszközöket tartsuk szekrényben. Minél kevesebb textilkárpitozású bútort használjunk. Fedjük le atkavédő, vagy könnyen mosható huzattal. Ha keményfelületű padló helyett padlószőnyeget választunk, használjunk HEPA szűrős porszívót vagy vásároljunk antiallergén szőnyeget. Padlófűtés helyett ideálisabb a szegélyfűtés vagy az elektromos falfűtés. A díszpárnák, textilek, függönyök legyenek moshatók és mosás után, mindig jól szárítsuk ki őket. Kerüljük a nehéz, redőzött drapériákat. Minél egyszerűbb bordűröket, szegélyeket válasszunk és kerüljük a mélyen bordázott tapétát. A világításnál részesítsük előnyben a beépíthető, pl. halogénlámpákat, vagy válasszunk sima felületű, könnyen tisztítható fajtát.

Kapcsolódó cikkeink