A cukorbetegség megelőzése kisgyermekkorban kezdődik
Várszegi Viktória
2014. november 20.

November 14-én tartották a Diabétesz Világnapját. A helytelen életmódot követők is könnyen érintetté válhatnak, ha nem is öröklik az inzulintermelés hiányával járó és komoly odafigyelést igénylő kórt. A kettes típusú, helyes életmóddal megelőzhető cukorbetegség kialakulásának kockázata már gyerekkorban is fokozódhat.

Az inzulin felfedezőjének, Frederick Bantingnak a születési évfordulóján rendezi meg 1991 óta minden évben a Nemzetközi Diabetes Szövetség (IDF) és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a Diabétesz Világnapját. A kezdeményezés célja az volt, hogy gátat szabjanak a cukorbetegség világszerte gyorsuló terjedésének.

Veleszületett és szerzett diabétesz/cukorbetegség

Amikor cukorbetegségről beszélünk, meg kell különböztetni két fajtáját. Az egyes típusú diabétesz egy autoimmun betegség, amely csak folyamatos inzulinpótlással és szigorú diétával tartható kordában. A kettes típusú diabétesz kialakulásában azonban több, olyan, életmóddal befolyásolható tényező is szerepet játszik, mint az elhízás, a mozgáshiány, vagy a gyorsan felszívódó szénhidrátokban gazdag táplálkozás. A megelőzésben és a korai szakaszban még a kezelésben is egyaránt fontos a kiegyensúlyozott, rendszeres, napi "többször keveset" jellegű étkezés szerepe.

"Az élelmi rostokban gazdag élelmiszerek fogyasztása – például fehér/finomított lisztes péksütemények helyett a teljes kiőrlésű, teljes értékű gabonából készült termékeké – azért fontos, mert egyenletesebb vércukorszint emelkedést eredményeznek rostokban szegényebb változataiknál, hozzájárulva rövid távon a jobb közérzethez, hosszú távon pedig a cukorbetegség megelőzéséhez" – állítja Kiss-Tóth Bernadett, a Nestlé dietetikusa.

Ügyeljünk a gyermekeinkre!

Az egészséges életmód kialakításának már gyermekkorban nagy szerepe van. A kicsik számára éppúgy fontos a kiegyensúlyozott táplálkozás, mint a felnőtteknek, sőt a gyerekkor meghatározó ebből a szempontból. Ilyenkor alakulnak ki az egész életünkben elkísérő táplálkozási szokások is, emellett a gyerekkori táplálkozás kihat arra, hogy mekkora lesz felnőttkorban a kettes típusú diabétesz kialakulásának kockázata. Fontos, hogy a gyerekek napja változatos, rostokban gazdag reggelivel induljon, hiszen az első étkezés meghatározó a nap teljes tápanyagbevitele szempontjából, ráadásul efölött az étkezés fölött van a legerősebb kontrollja a szülőnek, mielőtt csemetéje elindul az óvodába vagy az iskolába. 

Pontos adagkommunikációval a túlfogyasztás ellen

A Nestlénél nagy hangsúlyt fektetnek az adagkommunikációra. A gabonapelyhek és a Nesquik kakaó italpor dobozán is jelzik, mekkora mennyiséget javasolnak keverni a tejhez, így hozzásegítve a fogyasztókat ahhoz, hogy megfelelő adagokat vigyenek be a szervezetükbe, valamint a hazai- és nemzetközi ajánlásoknak megfelelő tápanyagértékeket érjék el.

A Nestlé szerint az iparág, az egészségügyi szervezetek és a fogyasztók – különös tekintettel a szülőkre – közös felelőssége a gyerekek kiegyensúlyozott táplálkozásának biztosítása, és az ezzel kapcsolatos oktatás. Ez fontos fegyver a diabétesz elleni küzdelemben.