A cumi, a cumisüveg és az ujjszopás…
Várszegi Viktória
2013. április 17.

A túl sokáig tartó cumizás, cumisüvegezés és ujjszopás károsíthatja a gyermekek beszédfejlődését – állítják chilei kutatók

A Patagóniában elvégzett vizsgálatok szerint ezek a szokások megnövelik az óvodások beszédhibáinak valószínűségét, a gyermekek nehezebben ejtenek ki egyes szavakat és a kiejtésük is egyszerűsödik. Clarita Barbosa vezetésével a kutatócsapat 128, 3 és 5 év közötti kisgyermek beszédét vizsgálta és azt találták, hogy azok a gyermekek, akik 9 hónapos koruk előtt nem ittak cumisüvegből, kisebb valószínűséggel lettek beszédhibásak, míg a 3 éves koron túli ujjszopás és cumizás háromszorosára növelte a kockázatot.

Az eredmények azt sugallják, hogy a szoptatáson kívüli más szopótevékenységek hátráltatják a kisgyermekek beszédfejlődését – mondta el Barbosa. Ez azért különösen fontos, mivel az elmúlt évtizedekben egyre gyakoribb a cumisüvegek és a cumi használata. Korábbi kutatásokból már kiderült, hogy a sokáig tartó ujjszopás és cumizás megváltoztathatja a száj, az állkapocs és a fogak anatómiáját, továbbá a szoptatás segíthet a légzés, nyelés és a beszédartikuláció összehangolásában.

Forrás: Medipress Hírszolgálat

Csak ameddig feltétlenül szükség van rá!

A cumisüveget kizárólag akkor és addig használjunk, ameddig ez feltétlenül szükséges: a hozzátáplálást lehetőleg pohárral és kiskanállal kezdjük, a cumisüveget csak akkor vegyük elő, amikor funkciója van, máskülönben ne hagyjuk a babánál. Ha egy mód van rá, kizárólag addig szerepeljen a repertoárban, amíg erre feltétlenül szükség van. Anyatejes babáknál egyébként sem kell cumit használni, a tápszeres csecsemőknél pedig a szilárd ételek bevezetése idején illene búcsút venni tőle, azaz még idejében megbarátkozni a pohárral, körülbelül akkor, amikor a kanállal való étkezést szokja a gyerkőc.

A pohár és a kanál nyújtotta "munkásabb" táplálkozási formák a kisgyermekek önállósodási törekvéseit is pozitívan befolyásolják, nyilvánvalóan abban az esetben, ha módjukban áll kibontakozni az etetések során. Mindezt persze könnyű kijelenteni, végrehajtani annál nehezebb, hiszen ez lesz az az időszak, maikor majd rendre több étel kerül az előkére, a földre vagy a szekrény tetejére, mint a baba pocakjába… Érdemes mindjárt a kétkanalas módszerrel indítani, így már akkor is aktív résztvevője lehet a baba az etetésnek, amikor még nem képes önállóan falatozni (ennek lényege mindössze annyi, hogy az egyik kanál a mama kezében, a másik pedig a babáéban van, így amíg a mama ténylegesen etet, addig a pici is gyakorolhatja az étkezéshez szükséges mozdulatsorokat).

Tippek a leszoktatáshoz:

- Először is, építsük le a cumihoz fűződő érzelmi kötődést; fontos, hogy kizárólag etetéskor kerüljön elő, a nap többi részében ne találkozzon vele a gyerek. Később lehetőleg pohárból adjuk mindazt, amit eddig a cumiból szürcsölgetett a baba.
- Ne hagyjuk a gyerek kezében a cumisüveget! Etetés közben sem szabad engedni, hogy ő fogja, tartsuk mi a kezünkben; ha pedig végeztünk, tegyük el a pici látóteréből.
- A cumi kizárólag a tápszer, illetve a felforralt és lehűtött víz vagy babavíz adására szolgáljon, gyümölcslevet, baba- vagy gyümölcsteát pohárból kapjon a kicsi.
- Kezdetnek megfelel, ha a napi folyadékadag kis részét adjuk csak pohárból; vagyis a szokásosnál kb. fél deciliterrel kevesebb innivaló kerüljön a cumisüvegbe, a kimaradt mennyiséget kínáljuk pohárból a picinek.


- Napközben tegyük el a cumit, semmiképp se hagyjuk, hogy cumisüveggel a kezében-szájában járkáljon csemeténk. Ha nagyon erős a cumi iránti függés, bevethetjük a szívókupakos üdítősüveget is, ezt kényelmetlenebb a szájban tartani, következésképp hamarabb lerakja a gyerkőc.
- Éjszaka is csak felforralt és lehűtött vizet vagy babavizet készítsünk a cumisüvegbe, gyümölcslevet és egyéb nyalánkságokat kizárólag pohárból adjunk a továbbiakban.

Forrás: Babásmamás.hu

Kapcsolódó cikkeink