A férfiak termékenységi zavarai
Várszegi Viktória
2009. február 15.

A férfiak meddőségének számos előidézője lehet, leggyakrabban az ejakulátum alacsony spermiumtartalma áll a háttérben, aminek számos oka lehet, pl. a herék nem ereszkedtek le a herezacskóba vagy visszértágulatuk van, betegségek, fizikai trauma, kemoterápia, sugárkezelés, tartós stressz, stb.

Mi a teendő?

Ha bizonyos idő alatt nem jön létre várandósság, érdemes mihamarabb szakemberhez fordulni, mert a meddőség sok esetben sikeresen orvosolható. A férfiaknál részletes spermaanalízist végeznek – ha nem fizikai eredetű (pl. visszértágulat a herében)a meddőség -, megvizsgálják az ejakulátum térfogatát, PH-ját, viszkozitását, elfolyósodási idejét, a spermiumok koncentrációját és mozgékonyságát. A  műveletet általában többször végzik, mert az eredményeket könnyen befolyásolhatják a pillanatnyilag fennálló betegségek, a kimerültség, a stressz, stb. Egészséges férfiak esetében is bármikor mutatkozhatnak átmeneti termékenységi zavarok, melyek később maguktól megoldódnak. Ha az analízis kóros állapotra derített fényt, andrológushoz kell fordulni. Előfordulhat, hogy a spermiumok funkcionálisan nem alkalmasak a petesejt megtermékenyítésére és külső segítségre van szükség. Ilyen esetekben csak in vitro fertilizációs ("lombikbébi") módszerrel, azon belül is ún. mikromanipulációs módszerrel termékenyíthető meg a petesejt.

Spermabank, spermadonor

A megtermékenyítéshez szükséges spermiumokat spermabankban tárolják, itt speciális körülmények között, mélyfagyasztva tartják a hímivarsejteket, így nem károsodhatnak, és elvileg korlátlan ideig eltarthatók. Ezek az intézmények részletes spermaanalízist is végeznek. Ha a vizsgálatok arra az eredményre jutnak, hogy a férj spermája alkalmatlan a megtermékenyítésre – ez vonatkozik a mesterséges megtermékenyítésre is! -, akkor a spermadonor szolgáltatás jelenthet megoldást.