A hőség egyik kevésbé ismert veszélye: vízmérgezés
Várszegi Viktória
2012. július 5.

Vízmérgezés alakulhat ki túl sok csapvíz fogyasztása esetén

A kánikulai forróság idején lehetőleg ne csak csapvizet igyunk, különösen azok ügyeljenek erre, akik naponta 4-5 vagy akár 6 liter folyadékot is elfogyasztanak. A túl sok csapvíz – amely értelemszerűen nem, vagy nem kielégítő koncentrációban tartalmazza a létfontosságú ionokat és nyomelemeket – kimossa a szervezetet, ennek következtében kálium-, nátrium- és magnéziumhiány léphet fel, emellett megváltoznak az úgynevezett ozmotikus viszonyok is, a sejtek megduzzadnak, amely különösen a központi idegrendszer sejtjeiben okozhat súlyos károsodást.

A túlzott ásványvíz-, üdítő vagy teafogyasztás nem jár ilyen veszélyekkel, ezért - ha máskor nem is, de - kánikula idején mindenképp törekedni kell a korlátozott csapvízfogyasztásra, az elvesztett folyadékot legfőképp ásványvíz (a benne található oldott ionok miatt ez lenne a legideálisabb megoldás), esetleg gyümölcslé vagy tea formájában ajánlott pótolni.

A vízmérgezés tipikus tünetei közé tartozik a zavartság és a fejfájás, illetve a kórosan alacsony nátriumszint. Annak ellenére, hogy a vízmérgezés kezelése viszonylag egyszerű, már-már rutinfeladat, fontos a mielőbbi orvosi beavatkozás, ezért ha valaki a fentebb említett tüneteket érzékeli, haladéktalanul kérjen segítséget.