A könnycsatorna elzáródása
Várszegi Viktória
2011. január 21.

Jellemző tünetek:

  • a szem csipásodása, váladékozása különösen, ha minden egyéb ok nélkül, tehát nem alvás vagy sírás után, hanem nagyjából állandó jelleggel tapasztaljuk;
  • illetve a szemzug kipirosodása, duzzanata.

Nem betegség!

A könnycsatorna elzáródása – helyesebben szólva meg nem nyílása – nem betegség, inkább egyfajta éretlenség, amely abból fakad, hogy a baba csak fokozatosan képes alkalmazkodni a külvilághoz.

A könnycsatorna alsó harmadában elhelyezkedő pici billentyű a baba megszületésének idejére, vagy az azt követő napokban/hetekben rendszerint magától megnyílik a mögötte összegyűlt könny súlyától. Ha mindez nem következne be egy bizonyos időn belül – általában 3-4 hónap elteltével – akkor a könnycsatorna átmosásával, egy egyszerű rutinbeavatkozással segítik elő megtörténését.

Hogyan?

  • A beavatkozás során egy nagyon apró szonda segítségével az emberi könnyel azonos anyagot juttatnak a baba könnycsatornájába, amely felnyitja azt a bizonyos "beragadt" billentyűt.

Mikor?

  • Két-három hónapos kor előtt szinte soha sem végzik el, mivel jó eséllyel magától is rendeződne a probléma, de akadnak olyan orvosok, akik egészen 5-6 hónapos korig, vagy még tovább várnak vele - bár megjegyzendő, hogy a spontán "gyógyulás" esélyének ellenére sem érdemes túl sokáig halogatni a beavatkozást. Egyrész a pangó könny remek táptalajt biztosít a gyulladások számára, másrészt az idő előrehaladtával egyre nehezebb lesz megnyitni a könnycsatornát, és előfordulhat, hogy akár 2-3 átmosás is szükségessé válik teljes átjárhatóságáért.

Kapcsolódó cikkeink