A mozgás segít megelőzni a terhességi diabéteszt
Várszegi Viktória
2010. február 22.

Miért jelent problémát?

A terhességi cukorbetegség a baba és a mama egészségét egyaránt veszélyezteti. A betegség hatással van az érfalra, így a méhlepény ereinek falára is, és előfordulhat, hogy a magzat nem kapja meg a szükséges tápanyagokat. Szélsőséges esetben – ám csak nagyon ritkán, kezeletlen cukorbetegség mellett – fejlődési rendellenességek is bekövetkezhetnek. Növeli a terhességi magas vérnyomás (preeklampszia) kialakulásának valószínűségét, de a szülés körüli komplikációk esélyét is.

Miért alakul ki?

Hátterében több tényező áll, elsőszámú "felelős" a babát ellátó méhlepény, amely bizonyos szempontból a mama ellen dolgozik a várandósság alatt; olyan anyagokat termel, amelyek lebontják az inzulint, mielőtt az működésbe léphetne… A hormonális változások is nagymértékben hozzájárulhatnak a terhességi cukorbaj megjelenéséhez; a babavárás alatt módosul azon hormonok szintje, amelyek befolyásolják a vércukorszintet, illetve a nemi hormonok aránya is más ilyenkor, ez szintén hatással van a cukoranyagcserére.

A kíméletes mozgás sokat segíthet a megelőzésben

A terhességi diabétesz előfordulása gyakoribb a túlsúlyos és/vagy idősebb kismamák körében. Az életkoron ugyan nem lehet változtatni, de a fizikai kondíción igen, sőt érdemes is! Természetesen az a legideálisabb, ha nincsenek plusz kilók a leendő édesanyán, de kutatások igazolják, hogy a már túlsúlyos kismamáknál is rendkívül kedvezően befolyásolja a mozgás a vércukorszintet:

  "Az Ausztrál Egyetemen azt vizsgálták, hogyan hat a 18. terhességi héten elkezdett, 10 hétig tartó otthoni fitness-program 12 ülő foglalkozású, elhízott várandós nőre. A program során 6 hölgy heti háromszor edzett szobakerékpáron, míg 6-an csak a szokásos napi aktivitásukat folytatták. A résztvevők inzulinszintjét és glükóz toleranciáját a program előtt és után is mérték. Az eredményekből egyértelműen kiderült, hogy a nem edző terhes nőknek sokkal alacsonyabb a glükóz toleranciája, és ezzel összefüggésben magasabb a vércukor szintje. A kutatók szerint a várandósság alatt rendszeresen végzett aerob mozgás kedvező hatással van az elhízott nők glükóz toleranciájára és az állóképességére is" – Orvostkeresek.hu.

A testmozgás mellett elengedhetetlenül fontos a megfelelő táplálkozás, a hirtelen és a kelleténél nagyobb súlygyarapodás jelentősen növeli a terhességi diabétesz kialakulásának esélyét...

Cikkünk az Orvostkeresek.hu beszámolója nyomán íródott.

Kapcsolódó cikkeink