A rendszertelen ciklust inzulinrezisztencia is okozhatja
Várszegi Viktória
2019. február 5.

Olykor minden nőnél előfordul, hogy a havi menstruációs vérzésük nem a megszokott időpontban jelentkezik. Ennek hátterében több dolog is állhat, ám ha a menzesz rendszeresen kiszámíthatatlanná válik, akkor az gyakran PCOS/IR gyanújára adhat okot. A problémáról dr. Koppány Viktóriát, a Budai Endokrinközpont PCOS és inzulinrezisztencia specialistáját kérdeztük.

A kezdődő PCOS és vele akár az IR egyik tünete a rendszertelen vérzés

A PCOS, vagyis a policisztás ováriumszindróma egy olyan betegség, mely nagyon sok nőt érint. Egyik lehetséges, és gyakori velejárója egy másik betegség, az inzulinrezisztencia, mely sajnos sokszor tovább ront a kialakult helyzeten. A PCOS esetében hormoneltolódással állunk szemben. A női nemi hormonok nem megfelelő aránya okozza, hogy anovuláció jön létre, vagyis az ovuláció elmarad, minek következtében ciszták képződnek. Mivel nincs peteérés, nincs sárgatesthormon képződés sem, ezért a progeszteron szint alacsony lesz, a méhnyálkahártya nem vastagszik meg, ezért sincs elegendő mennyiségű menstruációs vérzés

A PCOS egyik gyakori velejárója az inzulinrezisztencia, vagyis az IR, ami egy cukoranyagcsere rendellenesség. Ilyenkor a vérben tartósan magas az inzulin aránya, mert a csökkent a sejtek válaszképessége az inzulin hatására.

A cukor, egészen pontosan a glükóz a szervezet hajtóanyaga. A vér juttatja el a sejtekhez, amik inzulin segítségével veszik fel, raktározzák és energiává alakítják azt. Ha azonban a nem megfelelő táplálkozás, és a mozgásszegény életmód hatására a vér cukorszintje tartósan magas, akkor a hasnyálmirigy kénytelen extra munkát végezni. Ezzel az a baj, hogy nem ekkora erőfeszítésre van beállva a szerv, vagyis a folyamatos pluszmunka a kifáradásához vezet, vagyis a hormontermelése nem lesz kielégítő. Ezen felül a folyamatosan magas cukorszint rontja a sejtek inzulinérzékenységét is, vagyis ugyanannyi cukor felvételéhez nagyobb mennyiségű inzulinra van szükségük.

Az IR egyik legnagyobb veszélye, hogy a tartósan magas inzulinszint az inzulin hatás további csökkenéséhez, az inzulin rezisztencia romlásához vezet. A hasnyálmirigy kifáradása, tartalékainak kimerülése esetén nem tud több inzulin termelni és a vércukorszint magas marad, vagyis cukorbetegség következik be. 

Az IR veszélye többek között a petefészek, a petesejtek károsodása és a cukorbetegség. A rendszertelen ciklus is erre utalhat.

A PCOS, és sokszor az inzulinrezisztencia egyik tünete a rendszertelen ciklus, valamint a meddőség. Ezen felül számolhatunk még normál étkezés melletti hasi hízással, szőrösödéssel, és zsíros, pattanásos bőrrel is. Sajnos a betegségek a vetélés kockázatát is erősen megnövelhetik. Azoknál a nőknél, akiknél 3-nál többször fordult már elő a tragikus esemény, az esetek több, mint felében igazolódik be az inzulinrezisztencia megléte.

Rendszeres a ciklusom, akkor nem lehet baj?

A rendszeres ciklus mindenképpen jót jelent, abban az esetben, ha az valóban menzesz. A hölgyek többsége ugyanis fogamzásgátló tablettákat szed – akár a ciklusuk beállítása miatt is -, ami elfedi a meglévő gondokat.

A tabletták ugyanis valóban beállítják a „ciklus” idejét, csakhogy ebben az esetben nem beszélhetünk ténylegesen ciklusról, hiszen a szervezetet kvázi megvezetjük a hormontartalmú készítmények segítségével. Ennek megfelelően, ha fogamzásgátló tabletta mellett rendszeres a ciklusa, akkor is szenvedhet PCOS-ben, IR-ben. Sőt, mivel a betegség tünetei nem minden esetben jelentkeznek, így sajnos előfordulhat az is, hogy a rendszeres, tényleges ciklus mellett is fennáll a baj.

A ciklus is rendezhető, a meddőség is orvosolható

Dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont PCOS és inzulinrezisztencia specialistája elmondta, hogy szerencsére ma már a PCOS kezelhető, és az IR is egy jól karbantartható betegség. A diagnosztizálás IR esetében vérvétellel történik, melynek során a vér cukor, illetve inzulinszintjét is vizsgálja a szakember. A kapott adatok tükrében első lépésben mindenképpen szigorú diétát és életmódváltást javasol, illetve dönthet a gyógyszeres kezelés megkezdése mellett is.

PCOS-nél a manuális és képalkotó vizsgálatokkal, valamint az anamnézissel kerül közelebb az orvos a betegség diagnosztizálásához. Ha beigazolódik a baj, akkor az gyógyszeresen, diétával, illetve súlyos esetben műtéttel kezelhető.

A betartott diéta és a rendszeresen ellenőrzött cukorszinthez beállított gyógyszerezéssel, valamint a PCOS megfelelő kezelésével elérhető, hogy a beteg ciklusa rendeződjön, és a teherbeesés, illetve a magzat kihordása is lehetséges legyen.

Forrás: Budai Endokrinközpont

A cikk nem pótolja a szakorvosi vizsgálatot. A közölt tartalom mindössze általános tájékoztatás, nem használható egészségi problémák, betegségek diagnosztizálására vagy gyógyítására. Nem vállalunk semmilyen felelősséget azzal kapcsolatban, olvasóink hogyan használják fel a webhelyen közölt információkat.

Kapcsolódó cikkeink