A szülőszobáról - kispapáknak
Várszegi Viktória
2009. február 22.

"Szívem, és mit gondolsz az otthonszülésről?"- teszi fel párunk a váratlan kérdést, amikor már azt gondolnánk, megtanultunk mindent, amit csak egy kispapának tudnia illik, és felkészültünk a leglehetetlenebb helyzetekre is.

A válaszadásnál előnyben vannak azok, akik valamilyen forrásból már értesültek arról, hol szeretné párjuk világra hozni gyermeküket. Akiknek azonban fogalmuk sincs, mi erre a kérdésre a "helyes" (vagyis a kismama számára megnyugtató) válasz, legjobban teszik, ha a kérdésre rögvest kérdéssel felelnek (szóba jöhetnek a "Te hol szeretnél szülni?" szinonímái), mert komoly előtanulmányokra lesz szüksége annak a kispapának, aki erre a kérdésre lelkiismeretesen és kimerítően próbál válaszolni.

Szülni ugyanis ma már nem csak "a kórházban" lehet. Eltekintve a ténytől, hogy hazánkban - különböző okok miatt - nagyon sok kismamának nem áll módjában válogatni a lehetőségek közül, azok bizony léteznek. És ha párunk felteszi a kérdést, bizony ismernünk is illik ezeket. Legalább elméletben.

A kórház

Szinte mindenhol szerveznek már szülésfelkészítő tanfolyamokat, amelynek keretében (idegenvezető kíséretében) körsétát tehetünk a helyi kórházban. Érdemes tájékozódni, mi vár majd ránk, ha az adott intézményt választjuk. Már csak praktikus okokból is; amikor eljön az ideje, így biztosan tudni fogjuk, hol a bejárat, kit kell keresnünk, hova kell támogatni párunkat, hol zuhanyozhat, hol segíthetünk a vajúdás alatt, lesz-e még öt ájulós apuka a közelünkben, és így tovább.

Annak ellenére, hogy ez a legnyilvánvalóbb és a legtöbbek által igénybe vett lehetőség, kórház és kórház között óriási különbségek lehetnek (ahogy természetesen adott kórházon belül orvos és orvos között is, de ez más kérdés). A "szülőszoba" ugyanis napjainkban már nem az egységes, tornaterem méretű, 50 ágyas hodályokat jelenti, mint az ötvenes években, hanem mindenhol mást. Vagy akár még egy kórházon belül is találhatunk ilyent meg olyant meg amolyant.

Mert a szülőszoba lehet hagyományos, alternatív, ágyas, szülőszékes vagy kádas (ez a vízben szülés), lehet, hogy külön vajúdószoba is rendelkezésünkre áll, meglehetősen furcsa eszközökkel, és mindegyiken belül is léteznek egy, kettő vagy többszemélyesek.

Hagyományos szülőszoba

A legridegebb hagyományosnak (vagy normálnak) mondott szülőszoba olyan, mint egy közismert kórterem: vaságy, orvosi műszerek, berendezések, személyzet. Vannak még klinikák, kórházak, ahol 3-4, kórház-zöld függönnyel elválasztott szülőágy áll, de a legtöbb helyen ma már egyszemélyes szülőszobákat találunk.

Ahol nincs külön vajúdószoba, alternatív szülőszoba, sokszor ezekben a szülőszobákban próbálják pótolni a pótolhatót: néhol bordásfal, fiziológiás labda, kötél segíti a vajúdás nehéz pillanatait. (Na meg a kispapa.)

Alternatív szülőszoba

Ez utóbbi felszerelések azonban inkább az alternatívnak mondott szülőszoba sajátjai; alternatív azért, mert a kismama maga választhat a lehetőségek közül; megkeresheti a számára legkellemesebb testhelyzetet, segédeszközt, váltogathatja azokat a pillanatnyi szükségleteknek megfelelően, vagyis nem kényszerül a hagyományos hanyattfekvő (és meglehetősen kiszolgáltatott, sokszor akár 8-12 órán át tartó) helyzetbe.

A legtöbb alternatív szülőszobában nagy franciaágy is található, amelyen akár együtt is pihenhet kismama és kispapa, sőt, néhol - ha minden problémamentesen zajlott -, akár a szülést követő néhány órát is együtt tölthetik itt.

Bababarát kórház, születésház, otthonszülés

Bababarát kórházak

A kórházak között "előkelő helyet" foglalnak el az úgynevezett bababarát kórházak. A kilencvenes évek elején az UNICEF és a WHO vezetői közös levélben kérték a világ összes kórházát, indítsák el és patronálják a "bababarát kórház" mozgalmat.

A megtisztelő cím elnyeréséhez komoly kritériumoknak kell megfelelni. Természetesen megfelelő anyagi háttérre is szükség van ezek teljesítéséhez, de talán ennél is fontosabb a szemléletváltás, a szülészeti osztályokon dolgozók szellemisége, hozzáállása.

A bababarát kórházak fő célja, hogy a szülők magabiztosan, kiegyensúlyozottan és eredményesen tudják babájukat szoptatni, ellátni, amikor hazamennek a kórházból. A kritériumai közt szerepel például, hogy a baba közvetlen bőrkontaktusba kerülhessen édesanyjával a szülés utáni fél órában (vagyis akár még a köldökzsinór elvágása előtt, az édesanyja meztelen mellkasára fektessék), ha akar, szophasson, és az apa is velük lehessen az első órákban.

A mozgalom indításakor Magyarországon 100 kórházból 9 teljesítette a megnevezéshez szükséges 10 lépést, vagyis nem egészen 10% felelt meg a feltételeknek. Svédországban valamennyi szülészet elnyerte a címet, Kanadában pedig több kórház - bár teljesítette a 10 szükséges lépést - azért nem kaphatta meg a címet, mert ingyenes tápszermintákkal, illetve leszállított árú tápszerekkel látták el az újszülötteket. (Hazánkban ma "bababarát kórház" címmel rendelkezik: a budapesti MÁV Kórház és Szent István Kórház, a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrum Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikája,  az esztergomi Vaszary Kolos Kórház, a  győri Petz Aladár Megyei Oktató Kórház, a  miskolci BAZ Megyei Kórház és a Semmelweis Kórház, valamint a salgótarjáni Szent Lázár Megyei Kórház)

Születésházak

Hazánkban kevésbé, nyugaton elterjedtebbek az úgynevezett születésházak. Ezek az intézmények jelenthetnék a köztes megoldást kórház és otthonszülés között; vagyis alapvető feltételeik között szerepel egyrészt, hogy kórházak közelében helyezkedjenek el, így bármilyen komplikáció esetén időben biztonságba, megfelelő technikai és orvosi felügyelet alá kerülhessen baba is, mama is; másrészt, hogy az családcentrikus legyen, és az otthon hangulatát idéző környezetet biztosítson a szülőknek, szülés alatt és után egyaránt.

Otthon szülés

Pár éve már hazánkban is van lehetőség az otthonszülésre, ám a szakemberek egyelőre nem támogatják ennek gyakorlatát, arra hivatkozva, hogy nincsenek meg a megfelelő feltételei, és veszélyes lehet anyára és babára nézve is.

Mostanában, sajnálatos események következtében, különösen sok szó esett az otthonszülésről. Mindig lesznek azonban olyan kismamák, akiknek az otthoni környezet és a saját maguk és a baba diktálta "szabad viselkedés" lesz a legfontosabb, és otthonunkban szeretné világra hozni gyermekét.

Ha párunk is közéjük tartozik, tájékozódjunk jó előre, milyen felszerelést kell (időben) beszereznünk, kik segítenek a szülés levezetésében, és hova fordulhatunk segítségért, mennyi idő alatt érhető el a legközelebbi kórház, ha mégis szükség lenne rá.

Forrás: origo

Kapcsolódó cikkeink