A terhesség megszakadásának hátterében...
Várszegi Viktória
2011. augusztus 17.

A vetélés lefolyásában négy szakaszt különböztetünk meg: fenyegető és kezdődő vetélés, befejezetlen és befejezett vetélés. Fontos tudni, hogy a vetélés fenyegető és kezdődő fázisában - megfelelő gyógykezelés mellett - a várandósság még megtartható. Ismétlődő (habituális) vetélés esetén pedig a teljes kivizsgálás segíthet megtalálni az okokat és a gyógymódot, hogy újabb terhességét már sikeresen kihordhassa a kismama.

Megelőzés

Ha a terhesség alatt vérzés vagy alhasi görcsök jelentkeznek, azonnal forduljunk orvoshoz, hiszen a mielőbbi kezelés segíthet a vetélés elkerülésében. Hüvelyi és ultrahangvizsgálattal eldönthető, hogy él-e a magzat és zárt-e a méhszáj, vagyis van-e remény a terhesség kihordására. Pozitív válsz esetén teljes ágynyugalmat és kíméletet írnak elő a leendő édesanyának. Ha sárgatest-elégtelenség miatt merült fel a vetélés gyanúja, akkor hormonális támogatókezelést alkalmaznak.  

Vizsgálatok, kezelés

Habituális, vagyis ismétlődő vetélésről beszélünk, ha három vagy annál több várandósság szakad meg egymás után, ilyenkor gondos kivizsgálásra van szükség:

Különböző eljárásokkal feltérképezik a méh strukturális rendellenességeit, melyek műtéttel jól kezelhetőek. Operációra van szükség például, ha méhszáj-elégtelenséget állapítanak meg - ez a kórkép ritkán veleszületett, általában szerzett, a korábbi terhesség megszakításakor alkalmazott agresszív méhszájtágítás következménye. A méhnyak vagy a méhnyálkahártya krónikus gyulladása, valamint a nemi betegségek is vezethetnek vetéléshez, ilyenkor antibiotikumos kezelést alkalmaznak.

Ha a részletes kivizsgálás eredményes volt, tehát sikerült azonosítani a sorozatos vetélést kiváltó tényezőket, megkezdődhet azok korrekciója. Sajnos nagyon sokszor nem tisztázható, hogy miért történik spontán abortusz, de meg kell jegyezni, ilyen esetekben is van remény egy újabb kisbaba zavartalan kihordására.      

Természetes kiválasztódás?

Szakmai körökben igen megosztottak a nézetek arról, hogy kóros folyamatról vagy természetes kiválasztódásról van-e szó, amikor idő előtt fejeződik be egy terhesség. Bár a leendő szülőknek mindig nehéz elfogadni a veszteséget, a vizsgálatok azt mutatják, sokszor az ivarsejtekben keletkezett genetikai hiba okozza a várandósság megszakadását, hiszen a szervezet kilöki magából a súlyosan rendellenes, életképtelen embriót.

A vetélés lehetséges okai:

  • Igen gyakori oka a várandósság idő előtti befejeződésének a már említett sárgatest-elégtelenség, melynek esetén nem tud megfelelően beágyazódni a terhesség. A petesejt kilökődése után a tüsző átalakul sárgatestté, hogy hormontermelésével biztosítsa a méhnyálkahártya átalakulását, hogy az befogadhassa a piciny embriót. Ha ez az igen érzékeny folyamat zavart szenved, nem tud megfelelően beágyazódni a terhesség és bekövetkezhet a vetélés.
  • Ritka ugyan, de előfordul, hogy az anya szervezete nem ismeri föl magzatát, s mert idegen testként azonosítja, elkezd ellenanyagot termelni, végül kilöki magából az embriót.
  • A várandósság megszakadásához vezethetnek még az anya szerveinek rendellenességei pl.: méh fejletlensége, méhszáj-elégtelenség, nemi betegségek, a méhnyálkahártya krónikus gyulladása, valamint cukorbetegség, vesebetegségek, magas vérnyomás, különböző immunbetegségek, pajzsmirigy alulműködés  vagy az ondó minőségi hibái.
  • A kockázati tényezők közé tartozik az alkohol és drogfogyasztás, dohányzás, a méhlepény problémái, hüvelyi fertőzések, magas láz és az édesanya kora.

Kapcsolódó cikkeink