Az atyai pofonok hátulütői...
Várszegi Viktória
2010. július 24.

Bár az új tanulmány (sem) bizonyítja kétséget kizáróan, hogy a testi fenyítés eszköze közvetlenül agressziót szülne, de azt igen, hogy a kettő között, minden más tényező kiszűrése után is erős kapcsolat állapítható meg.

Amerika 20 nagyvárosában zajlott a felmérés, melynek során hároméves korú gyermeküket nevelő anyákkal és gyermekeikkel folytattak beszélgetéseket, majd a beszélgetéseket megismételték, amikor az apróságok ötéves korba léptek. A felmérésben résztvevő gyermekek több mint fele kapott néhány fenyitő pofont az interjút megelőző hónapban. Akiket hároméves korukban legalább kétszer megpofoztak, vagy megütöttek szüleik, azok a gyerekek kétszer akkora valószínséggel váltak agresszívvé ötéves korukra.

A kutatók szerint a pofonok rövid távon talán hatásos eszközök egy engedetlen gyermek megfegyelmezésére, de számos korábbi vizsgálat és a mostani felmérés adatai is azt mutatják, egy-egy pofonnal sokkal nagyobb kárt okozhatunk a jövőre nézve, mint gondolnánk. A pszichológusok a pofonok helyett olyan, nem fizikai büntetéseket javasolnak a nehezen fegyelmezhető gyerekek neveléséhez, mint amilyen egy rövid idejű elzárás – ilyenkor, a rosszul viselkedő gyermeket a szobájában magára hagyják a szülők, hogy lehiggadjon. Ha ez sem segítene, akkor azt javasolják, a szülő mindenek előtt nyugodjon meg, és a lehető legtürelmesebben magyarázza el gyermekének, hogy mivel okozott bajt, fájdalmat a szüleinek vagy másoknak.

Az adatok azonban azt mutatják, hogy hiába a szakemberek ajánlásai, a szülők 90 százaléka bizony kioszt egy-egy pofont a gyermekének, holott a gyermekpszichológusok szerint a legjobb fegyelmező módszerek azok, amelyek nem járnak fizikai bántalmazással.