Az érintés az egyik legkülönlegesebb kommunikációs forma…
Várszegi Viktória
2011. június 7.

Előkészületek

A masszázs helyszínéül szolgálhat az apróság szobája, de a fürdőszoba is remekül megteszi; fő, hogy megnyugtató legyen a pici számára. A meleg és a megfelelő – tompa, semmiképp sem éles – fényviszonyok szintén alapfeltételnek számítanak. Készítsünk egyfajta fészket (takaróból, fürdőlepedőből, stb.), hogy a baba a lehető legnagyobb biztonságban érezhesse magát. Ügyeljünk rá, hogy ne legyen hideg a kezünk, illetve az olaj, amit a masszírozáshoz fogunk használni. (Az olajat patikában szerezzük be, a kereskedelmi forgalomban kapható babakozmetikumok allergiát okozhatnak!)

Hogyan masszírozzuk a babát?

Hanyatt fekve:

Fektessük a babát a hátára, majd próbáljuk meg felkelteni a figyelmét – ha sikerült felvenni a szemkontaktust, kezdődhet is a masszázs!

Simítsuk végig ujjainkat a pici homlokán, középről kifelé haladjunk, majd körözzünk néhányat gyengéden a halántékán. Ismételjük meg néhányszor a mozdulatsort, majd - hasonló mozdulatokat végezve - haladjunk lefelé a baba törzsén és oldalán. Ezután óvatosan emeljük meg a egyik kezünkkel a lábacskákat (mintha a pelenkát akarnánk kicserélni), a másikkal pedig nyúljunk be a pici popsija fölött található alsó gerincszakaszig, és körözzünk gyengéden az ujjainkkal – itt helyezkednek el az emésztőrendszert ellátó idegek, finom stimulációjuk kifejezetten megnyugtatóan hat a kisbabákra.

Hason fekve:

Fordítsuk hasra a babát, de ügyeljünk arra, hogy ebben a pozícióban is szabadon mozoghasson, vagyis ha akarja, fel tudja nyomni magát.

Először simogassuk át a baba hátát a lábától a tarkójáig, illetve visszafelé, ismételjük meg néhányszor ezeket a mozdulatokat, majd masszírozzuk meg a pici oldalát is, óvatosan követve a bordák vonalát. Ezután következhet a popsi: középről kifelé haladva nagyon finoman körözzünk rajta a hüvelykujjunkkal – ezek a mozdulatok segítenek ellazítani, illetve tornáztatni a csípőízület körüli izomzatot. Ha ezzel végeztünk, térjünk vissza a pici hátához: kezünk fejével simítsuk át a hátát a gerinctől kifelé, folyamatosan ismételjük ezeket a mozdulatokat, alulról felfelé haladva; ha elértünk a tarkóhoz, tenyerünkkel simítsunk végig a baba hátán ismét a popsija felé haladva. Ezután óvatosan nyomkodjuk meg a pici vállait, így csökkenthetjük az izomfeszülést. Ujjbegyünkkel nagyon finoman masszírozzuk a vállakat, majd simítsunk végig a baba karjain. Befejezésül térjünk vissza megint a baba hátához: előbb egész tenyerünkkel, majd csak néhány ujjunkkal, végül egyetlenegy ujjal simogassuk az apróságot a gerince mentén, fölülről lefelé.

Jót tesz a babának!

  • Segít feldolgozni a negatív emlékeket, ellazítja a picit, oldja az esetleges feszültségeket.
  • A rendszeres masszírozás ellenállóbbá teszi a babát a betegségekkel szemben. Stimulálja a bőrt, a vér- és nyirokkeringési rendszert, az emésztést, erősíti az immunrendszert, elősegíti az izomzat és az érzékszervek egészséges fejlődését.
  • Általános megfigyelés, hogy a masszírozott babák jobban alszanak, ébren pedig nyugodtabbak, érdeklődőbbek, és nem mellékesen, kevesebbet sírnak.

… és a mamának is!

  • A picivel való szeretetteljes foglalkozás, az ismétlődő gyengéd érintések hatására oxitocin képződik a mama szervezetében, mely serkenti az anyatej termelődését.

Kapcsolódó cikkeink