Babakonyha: ezekre az eszközökre garantáltan szükséged lesz!
Várszegi Viktória
2013. július 22.

Alapdarabok

- A babakonyha egyik elengedhetetlen kelléke – lévén, hogy a hozzátáplálást almával illik kezdeni - az üvegből készült almareszelő (a fém alapanyagú darabok sajnos nem igazán felelnek meg erre a célra).
- Turmixgép helyett praktikusabb, ha botmixerrel pépesítjük a kicsi harapnivalóját, könnyebb elmosni és a tárolása is egyszerűbb – ha nincs, a krumplinyomó ( sőt sokszor a villa) is tökéletesen megteszi. :)

- Egy gyümölcscentrifuga nem kis beruházás, viszont bármikor készíthetünk vele frissen facsart, vitamindús – hozzáadott cukrot garantáltan nem tartalmazó – babaitalt. Hátrányai közé tartozik, hogy viszonylag sok helyet foglal, nehéz tisztántartani, illetve elég borsos áron kínálják…
- Eleinte keveset esznek egyszerre a babák, nem érdemes naponta a főzéssel bajlódni: szerezzünk be néhány jól zárható, apró műanyag edényt, így kisebb adagokban is lefagyaszthatjuk a különböző főtt finomságokat. Baba- és illatszerboltok gyermekrészlegén, de a legtöbb patikában is kapni ilyen speciális, babaételek tárolására/fagyasztására szolgáló kisméretű edénykéket.

Figyelem!
- A dobozkák megvásárlásakor ügyeljünk rá, hogy biszfenol-A vegyületet lehetőleg ne tartalmazzon a kiválasztott darab. Az egyébként számos műanyag termékben szereplő kémiai összetevő hatásmechanizmusa nagyban hasonlít a nemi hormonokéhoz, amely – kiváltképp nagyobb mennyiségben – megzavarhatja a szervezet egészséges folyamatait.
- A polikarbonát alapanyagú (PC, háromszög szimbólumban 7-es jelöléssel ellátott) műanyag dobozkák, cumisüvegek, stb. helyett a BpA-mentes vagy polipropilén alapanyagú (PP, a háromszög szimbólumban 5-ös jelöléssel ellátott) termékeket igyekezzünk választani.

Anyatej tárolása

Praktikus, ha a patikában beszerezhető, külön erre a célra gyártott pohárkákban vagy zacskókban tároljuk a lefagyasztott anyatejet, a jégkockatartó vagy egyéb házi megoldás ebben az esetben sajnos nem felel meg…

A sterilizációhoz szükséges eszközökről

Kényelmes megoldás, ha van otthon sterilizáló készülékünk, ha nincs, akkor a következőképp fertőtleníthetjük biztonságosan a szükséges eszközöket:

Válasszunk ki egy jó állapotban lévő - ép zománcozású, jól zárható – nagyobb méretű edényt, amit eztán kizárólag erre a célra használunk majd. Kössük bele egy - szintén csak a kifőzéshez rendszeresített – tiszta, vasalt textilpelenkába a sterilizálandó eszközöket, tegyük a csomagot az edénybe, majd engedjünk rá vizet úgy, hogy minden "alkatrész" elmerüljön. Forrás után (felbugyogás) minimum 30 percen át hagyjuk a tűzön az edényt, a fedőt csak akkor tegyük rá, amikor már forrásban van a víz! Ha kész, a kifőzött holmit egy szintén erre a célra kijelölt tiszta, vasalt textilpelenkára pakoljuk ki lehűlni. (A mellszívónak lehet olyan darabja, amelyet nem szabad kifőzni, ezek fertőtlenítéséhez Neomagnol oldatot használjunk.)

Kapcsolódó cikkeink