Babamasszázs: az érintés ajándéka a családban
Várszegi Viktória
2015. február 16.

Azok a pici szuszogások az elégedett kis nyögdécselések, a pillantások, az elszakíthatatlan szemkontaktus a mamával halk kis gügyögések, dúdolás, mondókázás és a versikék... A gyengéd érintések, a finom illatok, az egymásra hangolódás - szerelem ez az első pillanattól, amelyet babamasszázs csak erősít.

Először 1970-ben végeztek kutatásokat a babamasszázs hatásaival kapcsolatban. Olyan koraszülött gyerekeket vizsgáltak, akik az anyaméhben káros anyagokkal kerültek kapcsolatba vagy különböző mozgásproblémákkal születtek. Ezek a babák mind részesültek rendszeres masszázsban, melynek következtében jelentős testsúlygyarapodást és idegrendszeri fejlődést figyeltek meg, illetve az emésztésük is jelentősen javult.

Nem lehet eléggé hangsúlyozni a masszázs jelentőségét, hiszen maximálisan a baba testi-lelki fejlődését szolgálja - nem túlzás azt állítani, éppolyan lényeges, mint a szoptatás. Utóbbiról ma már szerencsére szinte mindenki tudja, hogy nemcsak élettanilag fontos a babának (hiszen ennél tökéletesebb összetételű táplálék nem létezik), hanem rendkívüli módon erősíti a szülő és a gyermek közötti kötődést, ami ugyanúgy alapvető fontosságú az egészséges fejlődéshez - ráadásul nem kell hozzá más, csak az együttlét! :-)

A rendszeresen masszírozott apróságok éjjelenként jobban, mélyebben alszanak, súlygyarapodásuk egyenletesebb, gyorsabb ütemben fejlődnek és kiegyensúlyozottabbak, mint a velük egykorú csecsemők többsége. Az is megfigyelhető, hogy a környezetükből folyamatosan feléjük áramló rengeteg ingert könnyebben feldolgozzák, valamint kevésbé hajlamosak az agresszióra és a depresszióra, mint más babák. Kutatások során megfigyelték a masszázs során kialakuló hormonális változásokat. Kimutatták, hogy az érintés hatására a stressz hormonok szintje csökken (még a szülőben is!), az antistressz hormonok szintje emelkedik, az emésztéshez kapcsolódó hormonok szintje pedig egyensúlyi helyzetbe kerül, ezáltal a tápanyag-felhasználás hatékonysága is nő.

A szoros testi kontaktus, a gyengéd érintések az édesanyára is jó hatással vannak, mind emocionálisan, mind fizikailag, hiszen ma már bizonyított, hogy a masszázs növeli a tejtermelést!

A babamasszázs további pozitív hatásai:

  • Fájdalomcsillapító hatással is rendelkezik, javítja továbbá az emésztést, hiszen elősegíti a szelek távozását.
  • Felfrissíti/megnyugtatja a csecsemőt.
  • Masszázs közben a gyermek nemcsak a tapintásunkat érzi, hanem lát minket, hallja a hangunkat, érzi az olaj illatát – tehát szinte minden érzékszerve egyszerre kap információt, amely nagyban segíti az érzékszervek integrációját is. A fejlődéshez nemcsak az szükséges, hogy a gyermeket megfelelő mennyiségű inger érje, hanem az agynak össze is kell tudnia "rendezni" ezeket az információkat. Ez az integrációs folyamat nagyon fontos a későbbi tanulási képességek kialakulásához.
  • A babamasszázs segítségünkre lehet a baba jelzéseinek megértésében, ezáltal pedig egyszerűbb lesz a baba igényeire megfelelően reagálni.
  • Nem utolsósorban pedig a masszázs örömforrás a babának és a mamának egyaránt, hiszen önfeledt, boldog perceket tölthetnek együtt.

Szerző: Váczy Tünde, okleveles babamasszázs oktató

Kedvet kaptál, hogy Te is megtanuld a helyes masszázstechnikát? Váczy Tünde, okleveles babamasszázs oktató segítségével most megteheted, ráadásul a KRIO Intézet jóvoltából ezúttal ingyenesen! További információk a 06-20-299-2932-es telefonszámon. 

Kapcsolódó cikkeink