Babanátha
Várszegi Viktória
2010. szeptember 7.

Orrszívó segítségével sokat javíthatunk a baba közérzetén – még ha ezt a készülék használata közben nem is érezzük így - és nem mellékesen, elejét vehetjük a különböző szövődmények kialakulásának is, de... Tudnunk kell, hogy még a rendszeres orrszívás sem rövidíti le radikálisan a betegség időtartamát; amíg a babánál naponta maximum 5-7 alkalommal vethetjük be a készüléket, addig egy náthás felnőtt sokkal többször enyhíthet magán – vagyis még rendszeres orrszívás mellett is vastag váladékréteg marad a nyálkahártyán, és ez bizony lelassítja a regenerálódás folyamatát.

Fiziológiás sóoldatot csak akkor csepegtessünk a kicsi orrába, ha nehezen ürülne a váladék; bőséges, vízszerű orrfolyás esetén semmi szükség ilyenfajta kiegészítő gyógymódra.

Mikor forduljunk orvoshoz?

Ha belázasodna az apróság, azonnal meg kell mutatni a gyermekorvosnak, hasonló a helyzet, ha zöldes-sárgás orrváladékozást tapasztalunk, ez ugyanis bakteriális fertőzésre utal, valamint ha szopási nehézségeket okozna a nátha, vagy ha túl sokáig – 2-3 hétnél is tovább – elhúzódna a betegség.

Mi okozhatja?

A közönséges megfázáson, illetve vírusos eredetű megbetegedéseken kívül:

  • gyakran a túl száraz szobalevegő a ludas, ezért a megfelelő párásításra mindig ügyeljünk, különösen a küszöbön álló a fűtési szezon idején;
  • előfordulhat, hogy észrevétlenül bukik a baba, vagyis nem a száján keresztül ürül a tej, hanem az orrba jut;
  • kevesen tudják, de a kelleténél sűrűbb orrcsepp-használat szintén kedvez a nátha kialakulásának.

Kapcsolódó cikkeink