Bárányhimlő
Várszegi Viktória
2010. szeptember 23.

Védőoltás

Ha valaki "idejében", azaz gyermekkorában átesik a fertőzésen, életre szóló immunitást szerez, de nem kötelező a természetre bízni a dolgot, létezik védőoltás is a bárányhimlő ellen, amely már 8 hónapos kortól beadható. Kisgyermekkorban elegendő egy oltás is a 100 százalékos védettséghez, 13 éves kor fölött, illetve felnőttek esetében két vakcina szükséges mindehhez. Az oltást követően 15-20 nap elteltével alakul ki a teljes védettség.

Gyermekkorban a bárányhimlő ritkán jár súlyos szövődményekkel, később viszont nagyon veszélyes lehet… A várandós kismamákra nézve különösen, ezért, ha valaki nem esett át a betegségen, már a babatervezés időszakában gondoskodnia kell a védőoltás beadatásáról. A vakcinában található élő, legyengített kórokozó kárt tehetne a magzat fejlődésében, ezért kizárólag a tervezett teherbeesés előtt adható, méghozzá legalább 3 hónappal!

Ha elkapta...

Az igen hosszú, két-három hetes lappangási idő elteltével néhány aprócska piros folt jelenik meg testszerte – de nem egyszerre (!) -, ezek egymás után emelkednek ki a bőrből, majd előbb víztiszta folyadékkal, később gennyel telt hólyagokká változnak. A jellegzetes kiütések mellett, gyengeség, étvágytalanság, esetleg hasfájás is kísérheti a betegséget, de ez nem törvényszerű.

  • Nagyon fontos, hogy lehetőleg ne hagyjuk vakarózni a gyereket, mert örökre nyoma maradhat az elfertőződött, hegesen begyógyuló kiütéseknek. Ezt elkerülendő, vágjuk rövidre a körmöcskéket, ügyeljünk rá, hogy a pici kezei, ruhái mindig legyenek tiszták, illetve kisebb gyerekek esetében a cérnakesztyű viselése is ajánlott.
  • A kínzó viszketést mentolos kenőfolyadékkal enyhíthetjük.
  • Fürdetés után óvatosan itassuk fel a nedvességet, SOHA ne dörzsöljük a kiütéses-hólyagos bőrt a törölközővel!

Kapcsolódó cikkeink