Chlamydia, a csendes betegség
Várszegi Viktória
2010. november 22.

Amennyiben a fertőzés huzamosabb ideig áll fenn, úgy a méhnyakból történő felszálló fertőzés esélye emelkedik. Így érintett lesz a méhnyálkahártya, illetve a petevezeték is.

A felszálló fertőzés jellegéből és időben történő előrehaladásából adódnak a késői szövődmények. A kialakuló kismedencei gyulladás következtében károsodhat a petevezeték (teljes vagy részleges formában), ezzel csökken a teherbeesés esélye, és gyakran meddőséget is okozhat. Terhesség vállalása esetén emelkedik a méhen kívüli terhességek aránya, valamint a méhnyálkahártya károsodása miatt nő a vetélés és a koraszülés előfordulási aránya is.

Tünetek - a chlamydia "csendes" betegség, azaz az esetek többségében teljesen panaszmentes.

  • Nőknél - hüvelyi váladék, égés vagy fájdalom vizeletürítéskor, alhasi fájdalom, hányinger, láz, fájdalom közösüléskor, periódusok közötti vérzés;
  • férfiaknál - váladék, égés vagy fájdalom vizeletürítéskor és a húgycső nyílásánál, herefájdalom, hereduzzanat adhat okot a gyanúra.

A Chlamydia-teszt nem tartozik a nőgyógyászati rutinvizsgálatok közé; a rákszűrés alkalmával kell jelezni a nőgyógyásznak, hogy szeretnénk elvégeztetni ezt a tesztet is. Az eredményeket a citológiai lelettel együtt fogjuk megkapni.

A férfiakat is érinti a probléma…

Kevésbé köztudott, hogy az erősebb nem körében is kialakulhat meddőség a hosszú ideig kezeletlen fertőzés következtében.

Kezelés - jól gyógyítható betegség!

Pozitív teszteredmény esetén antibiotikumos kezelés következik – a pár férfitagjának is automatikusan felírják a gyógyszert - majd néhány hónapon belül – ellenőrzésképp, hogy nem tért-e vissza a fertőzés - megismétlik szűrést.

Forrás: Szülésszeti és Nőgyógyászati Prevenciós Társaság, Babásmamás.hu

Kapcsolódó cikkeink