Császármetszés
Várszegi Viktória
2009. június 1.

A Szülészeti és Nőgyógyászati Szakmai Kollégium állásfoglalása szerint, császármetszést csak komoly orvosi indokkal végezhetnek, de vajon mi számít annak a gyakorlatban?

Természetesen vannak bizonyos helyzetek, amikor a császármetszés nem képezi vita tárgyát, és a műtéti út az egyetlen lehetőség a baba és a mama egészsége érdekében. Ilyenkor nincs mit mérlegelni, a hasi műtét lehetséges szövődményeinek veszélyei eltörpülnek, de mi van, ha nem ilyen egyértelmű a helyzet?

Könnyebb-e a császáros szülés?

Sok kismama – különösen, ha első babáját várja – szorong a szüléstől, így megeshet, hogy a császár tűnik a simább megoldásnak, de távolról sincs ez így! A kételkedők nyugodtan kifaggathatnak néhány barátnőt (biztosan akadnak páran), akik már tapasztalatból tudják, milyen is ez a műtét.. Szinte garantált, hogy nem fognak ódákat zengeni a beavatkozásról!

Műtéti kockázatok

Nem szabad figyelmen kívül hagyni azt a tényt sem, hogy komoly hasi műtétről van szó, melynek elhúzódó és veszélyes szövődményei lehetnek. Tályog keletkezhet, szétnyílhat és elfertőződhet a seb - ami rendkívül körülményesen gyógyítható, és kifejezetten fájdalmas is -, de akár megsérülhetnek a belek és a húgyhólyag is. Ha valami miatt altatásban kell végezni a császármetszést, az a legnagyobb óvatosság ellenére is végzetes következményekkel járhat, ugyanis átlyukadhat a méh fala, amely egyet jelent annak eltávolításával! Kisebb problémát jelent, inkább csak kellemetlenséget, a spinális érzéstelenítés után fellépő makacs és meglehetősen erős fejfájás.

Légzési problémák a babánál

A művi úton született babáknál gyakoriak a légzési rendellenességek, ezért még a teljesen érett, kifejlett újszülöttek is speciális ellátást igényelnek életük első pillanataiban. Hüvelyi úton született társaik tüdejéből a szülőcsatornán való áthaladás közben kipréselődik a magzatvíz, ez azonban a császáros babák esetében elmarad!

Hüvely, medence- és gátizmok

Talán nincs nő, aki ne tartana hüvelye, gátizmai hosszú távú sérüléseitől, esetleg megváltozásától, elgyengülésétől. Nem árt tudni, hogy a hüvely izomzatának renyheségét nem a szülés okozza, csupán felerősíti a régóta fennálló, csak épp nem tudatosuló jelenséget. Az idejében elkezdett intimtorna megedzi a területet, így az a szülés után is hamarabb regenerálódik, és újra a régi lesz! Itt szót kell ejteni a gátmetszésről is, amely – tagadhatatlanul kellemetlen utóhatásai mellett - megelőzheti a környező szövetek, izmok kinyúlását és a hüvely berepedését. 

Kapcsolódó cikkeink