Egyszer volt, hol nem volt…
Várszegi Viktória
2010. augusztus 26.

Nem mindegy, mikor és mit mesélünk!

A szülőknek nagyon oda kell figyelniük arra, milyen mesét választanak csemetéjüknek - fontos, hogy a hallottakat könnyedén be tudja építeni a már meglévő fantáziavilágába a kicsi. Nem mindegy, milyen idős korában ismerkedik meg egy-egy történettel a gyermek: hároméves kora környékén már különbséget tud tenni a tündér és a gonosz varázsló, azaz a jó és a rossz között, ennél fiatalabb korban mesék helyett inkább rövid, rímekbe szedett versikéket mondjunk. Idővel nem csak a jót és a rosszat, de a valóságot és a mesevilágot is képes lesz megkülönböztetni egymástól, így bátran próbálkozhatunk akár a – kissé horrorisztikusnak tűnő – Grimm vagy Andersen mesékkel is.

A jó és a rossz harcának bemutatása nevelési szempontból is lényeges, hozzájárul az egészséges személyiségfejlődéséhez: bátorságot ad a gyerkőcnek, és segít, hogy legyőzze saját, már ilyen aprócska korban is meglévő "démonait", másként fogalmazva, lehetőséget teremt bizonyos lelki konfliktusok, félelmek feloldására. Vegyük például a legkisebb királyfi esetét, aki diadalmaskodik a gonosz sárkány fölött és megmenti a hercegkisasszonyt – a klasszikus mesék soha sem tagadják le a veszélyeket, de MINDIG jól végződnek, a tanulság is MINDIG megnyugtató a pici számára.

Azok a gyermekek, akiknek gyakran olvastak mesét a szüleik, könnyebben boldogulnak az írás-olvasás megtanulásakor is.

Az sem közömbös, milyen formában találkozik mesékkel a kicsi, magyarán nem mindegy, hogy képi illusztráció segítségével (TV, diavetítés vagy számítógépes játék) vagy felolvasott történetként, ahol saját fantáziájára is szüksége van. A szülő által közvetített korai olvasmányélményeknek nagy szerepe lesz a későbbiekben, az írás-olvasás megtanulásakor is. Tény, hogy azok a gyermekek, akiknek gyakran olvastak mesét a szüleik, hamarabb tanulják meg a betűvetést, és jobbak a szövegértési képességeik is, mint azon társaiknak, akiknek nem meséltek otthon; valamint élénkebb fantáziájuknak köszönhetően ügyesebbek az olyan kreativitást igényelő feladatokban is, mint például a rajzolás.