Érzékeny bababőr: napvédelem
Várszegi Viktória
2015. május 4.

A kisbaba bőre nem termel melanint, azaz bőrfestéket, amely megvédhetné őt a leégéstől, ezért egyéves kora előtt egyáltalán nem tartózkodhat közvetlen napfényben a pici. Izzadni sem klasszikus értelemben izzad a baba, verejtékmirigyei csak fokozatosan állnak munkába – ezért mindig a tarkóját kell figyelni, ha ott nyirkos és forró a bőre, bizonyára melege van.

Kisgyermekkel ne menjünk tűző napra, az óvatos napfürdővel is csak kizárólag a reggeli vagy késődélutáni órákban szabad próbálkozni, és akkor is csak a megfelelő bőrvédelem mellett:

- Az extra magas faktorszámú naptejek használata esetén is be kell öltöztetni a babát; jól szellőző, könnyű ruhadarabokat válasszunk, és a sapkáról se feledkezzünk meg - a csecsemők koponyacsontja vékonyabb, éppen ezért sokkal könnyebben kaphatnak hőgutát vagy napszúrást, mint mi, felnőttek. A kora reggeli és késő délutáni órákat leszámítva mindig árnyékos helyen levegőztessük a babát, de az előbbi óvintézkedéseket továbbra is tartsuk be, a káros ultraibolya-sugarak bizony a legsűrűbb lombok között is áthatolnak.

Napszúrásra utaló jelek: csecsemők esetében a jellegzetesen visító sírás mellett, a kutacs megfeszülése, előredomborodása is jelezheti a bajt. A baba rossz közérzetére utal az egészen apró fizikai kontaktus hatására is jelentkező ún. védekező mozgás. Hevesebb rosszullét, eszméletvesztés, görcs esetén azonnal forduljunk orvoshoz! Ha a tünetek enyhék, vigyük a picit hűvös, lesötétített helyiségbe, tegyünk a homlokára, buksijára hideg törülközőt és nyugtassuk meg őt, valamint itassunk vele bőségesen folyadékot.

A vízben:

- Kicsi gyermekek esetében a legjobb, ha otthon a kertben/teraszon, de feltétlenül árnyékos helyen állítjuk fel a rögtönzött babastrandot, amely akár egy langyos vízzel félig-negyedig megtöltött lavórt is jelenthet. Nagyon fontos, hogy a víz mindig langyos legyen: a baba önálló hőháztartása még nem alakult ki, hideg vízben – a legnagyobb hőség ellenére is – fennáll a kihűlés veszélye. A pancsoláshoz víztaszító fényvédő tejjel kenjük be csemeténket.

Folyadékpótlás:

- A csecsemők napi folyadékszükséglete 150 ml/kg, tehát egy fél év körüli kisbabának már közel egy liter, de kánikulában értelemszerűen ennél is több. Szoptatott babáknál a gyakori, igény szerinti mellretétel ellenére is szükség lehet további pótlásra a melegebb napokon. A két-háromévesek többnyire már jelzik, ha szomjasak, de előfordulhat, hogy úgy belemelegszenek a hancúrozásba, hogy egyszerűen megfeledkeznek a szomjúságról, ezért kérés nélkül is kínáljuk meg őket minél gyakrabban innivalóval.

Kiszáradásra utaló jelek: a baba szervezetének testsúlykilogrammra számított folyadékszükséglete eleve magasabb, mint a nagyobb gyerekeké vagy a felnőtteké, így a meleg miatti intenzív folyadékvesztés okán a szokásosnál is éberebbnek kell lennünk. Ha a pici feltűnően aluszékony, arca sápadt, szemei beesettek, kifejezetten lassan mozog és kiszáradt a szája – erős a kiszáradás gyanúja. A száraz pelus - vagyis, ha csak kétszer-háromszor pisil a baba a nap folyamán - illetve a beesett, profilból nézve homorúnak látszó kutacs a kiszáradás biztos jelei közé tartoznak. Ilyen esetekben azonnal vigyük orvoshoz a babát!

Kánikulában gyakori: a melegkiütés:

- A kisbaba pórusai könnyen elzáródnak. Az élénkpiros, kidudorodó kiütések már minimális izzadás hatására is megjelenhetnek, különösen a hajlatokban, illetve olyan területeken gyakoriak, ahol a baba bőre összedörzsölődik, de tulajdonképp bárhol feltűnhetnek. Sokat javíthatunk a pici közérzetén, ha egy nedves törlőkendővel, langyos fürdővel lehűtjük bőrét; majd hagyjuk őt meztelenkedni. A kiütéseket cinktartalmú krémmel kezelhetjük.

Cikkünk tájékoztató jelleggel íródott, nem minősül orvosi szakvéleménynek, illetve nem pótolja a szakorvosi vizsgálatot!

Kapcsolódó cikkeink