Ezért törölték el az AFP-vizsgálatot
Várszegi Viktória
2014. július 15.

Ahogyan azt korábban megírtuk, júliustól már nem része a terhesgondozásnak a betöltött 16. héten esedékes AFP-vizsgálat. A vitatott szűrési eljárás gyakran járt téves eredménnyel, rengeteg felesleges stresszt okozva ezzel a várandós kismamáknak és családjuknak. A szakma üdvözölte a döntést.

A vizsgálat alapja az volt, hogy az AFP (alfa-fetoprotein) nevű fehérje főleg a magzat májában termelődik, amely a méhlepényen keresztül eljut a várandós nő vérébe. A terhesség előrehaladtával az AFP koncentrációja az anya vérében fokozatosan emelkedik. Ha a 16. héten végzett szűrésen az AFP-érték a normál tartomány felett volt, az felvetette a velőcső-záródási rendellenességek gyanúját, ezek közül a legismertebb kórkép a nyitott gerinc. Eredetileg a vizsgálatot az ilyen jellegű rendellenességek kiszűrésére használták, később azonban felmerült az is, hogy az alacsony AFP-érték is összefüggésbe hozható egy másik rendellenességgel, méghozzá a Down-szindrómával.

A vizsgálat azonban önmagában nem volt alkalmas a diagnózisra, mert például az anyai vérből mért AFP-értéket befolyásolja többek között, hogy dohányzik-e az anya, szenved-e terhességi cukorbetegségben, illetve befolyásoló tényező az is, ha rosszul állapítják meg a terhesség idejét, és a vizsgálatot nem a 16. héten végzik el.

Egyes statisztikák szerint magas AFP-érték esetén körülbelül 20 esetből egyben igazolódott be a velőcső-záródási rendellenesség, és alacsony volt a találati ráta a Down-szindróma esetében is – írja az origo.hu.

A teljes cikk itt olvasható: http://www.origo.hu/egeszseg/terhesseg/20140704-mi-jon-a-kotelezo-afp-szures-helyett-varandosgondozas-down-kor-nyitott-gerinc.html

Kapcsolódó cikkeink