Fogamzásgátlók használata terhesség után
Várszegi Viktória
2009. április 5.

Terhesség alatt fokozott a vérrögök keletkezésének veszélye a lábszár vénáiban, ezt az orális fogamzásgátlók szedése tovább növeli. Ennek ellenére, ha a terhesség az utolsó menstruációtól számítva kevesebb mint 12 hétig tartott, a nő nyugodtan szedheti a fogamzásgátló tablettát.

A 12-28 hetes terhesség esetében a fogamzásgátló szedésével várni kell egy hetet, míg 28 hét felett két hét a várakozási idő, feltéve, hogy a nő nem szoptat.

A szoptatós anyák általában legalább a szülést követő 10-12 héten át nem ovulálnak (nem bocsátanak ki petesejtet). Ennek ellenére az első havivérzést megelőzőleg is létrejöhet ovuláció és megtermékenyülés, ezért a szoptatós anyáknak is szükségük van fogamzásgátlásra, ha nem akarnak teherbe esni. Szoptatás alatt a kombinált orális fogamzásgátlók szedése következtében csökkenhet a tejtermelés és a tej táplálékértékű fehérje- és zsírtartalma. A fogamzásgátlók hormontartalma bejut az anyatejbe, majd a csecsemőbe. Emiatt a szoptatós anyáknak, ha orális fogamzásgátlást szeretnének alkalmazni, a csak gesztagént tartalmazó tabletták ajánlottak, melyek nem befolyásolják a tejtermelést.

A fogamzásgátló tabletta nem okoz magzatkárosodást abban az esetben sem, ha a nő egészen a fogantatásig vagy a terhesség elején is (amikor még nincs tudatában annak, hogy terhes) folytatja a szedését!

Forrás: Informed

Kapcsolódó cikkeink