Gyermekvállalás abortusz után
Várszegi Viktória
2009. szeptember 27.

Méhkürt elzáródása

Egy angol klinikai tanulmány szerint – mely során 6000 abortuszon átesett nőt kísértek figyelemmel – igen ritkán követi a beavatkozást fertőzés, a vizsgált nők mindössze 3,6 százalékánál alakult ki fertőzés, a kezelés után pedig csak 0,6 százalékuknál következett be a méhnyak károsodása. A kutatás során az is beigazolódott, hogy az abortuszok számának emelkedésével a méhkürt elzáródásának kockázata is nő, de kimutatták azt is, hogy ha a műtétet követő néhány nap-hét alatt nem lép fel szövődmény (fertőzés), akkor a későbbiekben sem kell rá számítani.

Fontos megjegyezni azt is, hogy a nemi úton terjedő fertőzések (pl.: Chlamydia) is okozhatnak hasonló problémákat, annak ellenére, hogy az illető soha sem esett át terhességmegszakításon.

Méhnyak-elégtelenség

A műtét során – kisebb vagy nagyobb mértékben, attól függően, hogy mennyi idős a terhesség – kitágítják a méhnyakat, ennek következménye lehet a későbbiekben az ún. méhnyak-elégtelenség. Előfordulhat, hogy a károsodott méhnyak nem tud ellenállni a baba miatt ránehezedő nyomásnak, és idő előtt megnyílik, amely koraszüléshez vagy középidős vetéléshez vezet.

Minél később történik meg az abortusz, annál jobban ki kell tágítani a méhszájat, annál nagyobb a méhnyak károsodásának veszélye. A korai terhességmegszakítás csak minimálisan rontja a későbbi gyermekvállalás sikerességének esélyeit.