Gyógyszeres fájdalomcsillapítás
Várszegi Viktória
2009. április 20.

Általános, nem helyi hatású fájdalomcsillapítás 

A morfiumot és a meperidine-t beadhatják intravénásan és infúzió formájában egyaránt, de sajnos ezek a gyógyszerek szisztematikusan működnek, így az egész szervezetre hatnak. Előnyeik viszont, hogy nem lassítják a vajúdást, nem akadályozzák az összehúzódásokat, de olyan mellékhatások léphetnek fel az anyánál, mint az álmosság és émelygés. Néhány nő azt tapasztalja, hogy az álmosság és émelygés mellett kevésbé lesznek segítőkészek, mint helyi érzéstelenítés esetén. Fontos tudni, hogy az ilyen fájdalomcsillapítási eljárásokat inkább a vajúdás alatt alkalmazzák, mivel a baba is „kap” belőlük, ezért a szülés közeledtével már nem jelentenek megfelelő megoldást. A picire gyakorolt hatása attól függ, hogy mennyivel  a szülés előtt adták be a gyógyszert a mamának. Néhány babánál erős álmosság tapasztalható mellékhatásként.

Nyugtatók

Ezek a szerek nem csökkentik a fájdalmat, de segítenek megnyugtatni és ellazítani a nagyon izgatott mamákat, néha a fájdalomcsillapítókkal kombinálva is használják őket. Alkalmazásuk nagyon kockázatos a babára nézve, és a szülő nők is nagyon változóan reagálnak a nyugtatókra, sokan elveszítik maradék önkontrolljukat is, és később nehezen emlékeznek vissza a szülés körülményeire.

Helyi érzéstelenítés - EDA

Az idegek blokkolása meghatározott helyeken tompítja/szünteti meg csak az érzékelést, ezért ezt a módszert vaginális és császáros szülés esetében egyaránt sikerrel alkalmazzák. Legelterjedtebb formája az epidurális érzéstelenítés, amely a közhiedelemmel ellentétben egy igen veszélytelen eljárás. Általában alaptalanok az EDA-val kapcsolatos félelmek, a rettegett végtagbénulás pedig szinte kizárt. Jelentkezhetnek persze bizonyos kellemetlen mellékhatások – mint bármely orvosi beavatkozás következtében -, ilyenek a lábzsibbadás, átmeneti hólyagürítési zavarok, szédülés, hányinger vagy hányás. Rendkívül ritka, de az is előfordulhat, hogy valaki egyáltalán nem reagál az érzéstelenítésre, és megeshet az is, hogy csak a test egyik felére terjed ki annak hatása. Azonban számos pozitív velejárója ismert az EDA-nak, különösen a mai, modern formájának. A vajúdás során kontrolláltan adagolt gyógyszer segít ellazulni a mamának, javítja a baba vérkeringését, oxigénellátását. A folyamatos „adagolásnak” köszönhetően nem is lassítja le a szülés menetét az EDA, mert a kitolási szak közeledtével már nem, vagy csak kis mennyiségben kap belőle a mama.

Kapcsolódó cikkeink