Ha rossz címre jön a gólya...
Várszegi Viktória
2009. március 23.

Érdemes sokszor átgondolni ezt a fizikai értelemben sem kis beavatkozást, mert a döntés egy életre szól. Fontos, ha valaki az abortusz mellett dönt, utána bátran forduljon pszichológus szakemberhez, hiszen nem csak a testi, de a lelki sebeknek is mielőbb be kell gyógyulnia.

Minél korábban szakítják meg a nem kívánt terhességet, annál kevesebb szövődménnyel jár. Magyarországon abortuszt a terhesség 12. hetéig végeznek a nő szabad akaratából, ennél előrehaladottabb várandósság esetén csak akkor, ha az anya élete veszélyben van, még kiskorú vagy a születendő magzat mutat súlyos fejlődési rendellenességeket.

Mi a hivatalos menete?

A terhesség orvosi megállapítása után védőnői tanácsadáson kell részt venni, ahol a védőnő részletes tájékoztatást ad az állami segélyekről, az örökbeadás lehetőségeiről, a fogamzásgátlásról és az abortuszról. Pár nap múlva ismételten részt kell venni a beszélgetésen, ha ekkor a terhes határozottan kijelenti, hogy nem kívánja megtartani a magzatot, megkapja az állami engedélyt a műtét végrehajtására. A beavatkozás költségeit csekken kell befizetni az Országos Egészségbiztosítási Pénztár számlájára.

Hogyan történik?

A műtét három részből áll, a méhnyak mesterséges kitágítása után kiürítik annak tartalmát, majd egy speciális eszközzel átkaparják a méh falát, nehogy elhalt magzati részek maradjanak vissza.
Azoknál akik még nem szültek óvatosan és lassan történik a tágítás, hogy elkerüljék a későbbi méhnyak-elégtelenséget. Ez gyógyszer vagy laminaria (pálca, amely nedvesség hatására duzzad) felhelyezésével történik, a folyamat több órát vesz igénybe. Azoknál akik már szültek sokkal gyorsabban és mechanikai eszközzel (Hegar-féle tágító)végzik a méhnyak tágítását.
A méh tartalmát általában vákuumos szívó berendezéssel távolítják el, előrehaladottabb terhességnél előfordulhat, hogy abortuszfogót használnak, mert a vákuum nem tudná kiszívni a nagyobb magzati részeket.
Miután kiürítették a méh tartalmát, a kürettkanállal átkaparják a méh felszínét.
A nem szabad döntés okán végrehajtott abortuszok esetében – melyek lehetnek lényegesen később is a 12. hétnél – más módszereket is alkalmaznak.

Szövődményei

Ritkán, de megtörténhet, hogy az orvos az operáció alatt megsérti a méhfalat a kürettkanállal, súlyosabb esetben át is lyukaszthatja. A fogamzóképesség ekkor is megtartható, csak extrém esetekben válhat szükségessé a méh eltávolítása.
Korai szövődményként felléphet fertőzés, ez magas lázzal és alhasi fájdalommal jár, antibiotikummal kezelik.  
Később jelentkezhetnek további mellékhatások. Egyik leggyakoribb szövődmény a méhszáj elégtelensége, mely az újabb, már vállalt terhesség során okozhat nehézségeket. Kezeletlenül spontán vetéléshez vezet, ennek elkerülésére méhszájzáró műtétet végeznek. Kialakulhat tartós fertőzöttség is, amikor a méhűri fertőzés a hasüregbe terjed, így elzáródhat a petevezeték. A műtét során bent maradhatnak magzati részek, ez ismételt beavatkozást tesz szükségessé, mely további kockázatokkal jár. Sorozatos, vagy szövődményes méhkaparások a méhlepény tapadási rendellenességeit idézik elő, ami súlyos esetben a méh eltávolítását is maga után vonhatja.