Hasmenése van?
Várszegi Viktória
2012. július 13.

Honnan lehet tudni, hogy hasmenése van a babának?

Az anyatejes csecsemőknél elsősorban a széklet állagát kell figyelnünk, a gyakoriság kevésbé meghatározó szempont. Teljesen normális, ha minden szoptatás után kakil a baba, így akár 5-7 koszos pelenka is összejöhet a nap folyamán, mégsincs miért aggódni, és ezzel ellentétben, a heti egyszeri nagydolog sem jelez bajt. A produktum szaga és állaga azonban perdöntő: az egészséges széklet sárgás, esetleg zöldes színű, állaga pedig krémszerű; probléma akkor van, ha nyálkássá, nyúlóssá vagy túróssá válik, megváltozik a színe (a hasmenéses széklet zöldes) és a szaga is sokkal erőteljesebb lesz.

Nincs baj akkor sem, ha ritkán kakil

A csecsemők emésztése egészen másként működik: néhány napos vagy hetes babáknál többnyire az anyatej kis mennyisége miatt marad el a széklet, később, hat-nyolc hetes korban pedig előfordulhat, hogy a pici olyan jól megemészti az anyatejet, hogy egyszerűen nem marad fölösleg belőle. A szoptatott kisbabák esetében attól sem kell tartanunk, hogy a ritka székletürítés miatt keményebbé válna a széklet, amely a következő kakilásnál gondot okozhatna a babánál: attól függetlenül, hogy napok teltek el az előző kakilás óta, a széklet állaga pontosan olyan lesz mint rendesen, pusztán a mennyisége lehet nagyobb. Mindez azonban kizárólag a szoptatott csecsemők esetében igaz, ugyanis a tejalapú tápszerek valóban okozhatnak székrekedést. Ha a tápszeres baba három napont túl nem kakil, bizony székrekedése van. Az óvatos hőmérőzés vagy a glicerinkúp többnyire megoldja a helyzetet (a legtöbb baba jól tűri az ilyen házi praktikákat, amelyek ráadásul a későbbi székletürítési szokásokat sem befolyásolják). 

Súlyos szervi problémák csak elvétve fordulnak elő:

Hirschsprung-kór:
A Hirschsprung-kór a vastagbél beidegződéi zavarát jelenti, ilyenkor a csecsemő képtelen a rendes székletürítésre, mert a beteg bélszakasz túlságosan szűk, azon keresztül pedig meglehetősen nehezen távozik a széklet. Jellegéből adódóan nagyon hamar kiderül a betegség, műtéti úton lehet segíteni rajta.

Egyéb szervi problémák:
Nagyon ritkán egyéb bélfejlődési rendellenességek vagy bélmozgási zavarok is állhatnak a székrekedés hátterében, ezekben az esetekben is előfordul, hogy műtéti beavatkozás válik szükségessé, de nem törvényszerű, sokszor minden radikálisabb beavatkozás nélkül is megoldható a probléma.

Banális okok a hasmenés hátterében

Sokszor pusztán annyi a probléma, hogy a baba túl sok laktózban gazdag előtejet szopott, és nem jutott megfelelő mennyiségű zsírdús, úgymond valódi anyatejhez, ezáltal érvényesül a laktóz enyhe hashajtó hatása. A probléma magától megszűnik, amint elegendő zsírdús anyatejhez jut - azaz megfelelően kiüríti a mellet - a pici.

A másik gyakori ok az ételallergia, amely bármilyen meglepő, de anyatejes babáknál is könnyedén előfordulhat. Jellemzően az anya által fogyasztott tejtermékek okozzák a panaszokat, melyek rendszerint elmúlnak, ha a kismama átmenetileg kiiktatja őket az étrendjéből.

Ha vírus okozza…

Abban az esetben, ha láz is jelentkezik, vírusfertőzésre kell gondolnunk. Ilyenkor a szoptatás (folyadékpótlás) folytatása mellett mielőbb orvoshoz kell fordulnunk, hiszen a kisbabák akár órák leforgása alatt is eljuthatnak a kiszáradás állapotáig.

Kapcsolódó cikkeink