Így óvjuk a kicsiket a hőségben!
Várszegi Viktória
2015. július 23.

Az előrejelzések szerint jövő hét elejéig biztosan marad még a kánikula - a legkisebbekre fokozottan kell figyelni ebben a hőségben, érzékeny bőrük nem képes védekezni a káros napsugarak ellen, illetve a kiszáradás is könnyebben bekövetkezhet náluk.

Leégés

A kisbaba bőre nagyon kevés melanint, azaz bőrfestéket termel, amely megvédhetné őt a leégéstől, ezért egyéves kora előtt egyáltalán nem tartózkodhat közvetlen napfényben a pici. A csecsemőket egyáltalán nem érheti közvetlen napsütés. Kisgyermekkel ne menjünk tűző napra, az óvatos napfürdővel is csak kizárólag a reggeli vagy késődélutáni órákban szabad próbálkozni, és akkor is csak a megfelelő bőrvédelem mellett. Az extra magas faktorszámú naptejek használata esetén is be kell öltöztetni a babát; jól szellőző, könnyű ruhadarabokat válasszunk, és a sapkáról se feledkezzünk meg - a csecsemők koponyacsontja vékonyabb, éppen ezért sokkal könnyebben kaphatnak hőgutát vagy napszúrást, mint mi, felnőttek. A kora reggeli és késő délutáni órákat leszámítva mindig árnyékos helyen levegőztessük a babát, de az előbbi óvintézkedéseket továbbra is tartsuk be, a káros ultraibolya-sugarak bizony a legsűrűbb lombok között is áthatolnak.

Napszúrás

A fejet érő folyamatos napsütés hatására megemelkedik annak hőmérséklete; 1,5-2,5 fokos melegedés esetén már napszúrásról beszélünk. A meleg vérbőséget okoz az agyban, ezt a hő hatására kialakuló agyduzzanatot nevezzük napszúrásnak.

Ilyenkor az a legfontosabb, hogy amilyen hamar csak lehet, sötét, hűvös helyiségbe kerüljön a beteg, és pihenjen (enyhén megemelt, fekvő testhelyzetben). A folyadékpótlásról is gondoskodni kell: apró kortyokban szabad csak inni/inni adni! A tarkóra rakott hűvös borogatás szintén jót tesz, csillapítja a tüneteket, jobb közérzetet biztosít. Rövid időn belül - egy-két nap alatt – javulnia kell a helyzetnek; ellenkező esetben, vagy ha a tünetek súlyosak, kórházi kezelés szükséges.

A kisgyermekek koponyacsontja jóval vékonyabb, mint a felnőtteké; sokkal könnyebben alakul ki náluk napszúrás. Csecsemők esetében a jellegzetesen visító sírás mellett a kutacs megfeszülése, előredomborodása is az árulkodó jelek közé tartozik. A baba rossz közérzetére utal - az egészen apró fizikai kontaktus hatására is jelentkező – ún. "védekező" mozgás. Hevesebb rosszullét – eszméletvesztés, görcs – esetén azonnal forduljunk orvoshoz! Ha a tünetek enyhék, vigyük a picit hűvös, lesötétített helyiségbe, tegyünk a homlokára, buksijára hideg törülközőt és nyugtassuk meg őt, valamint itassunk vele bőségesen folyadékot.

Általános tünetek: enyhébb esetben "csak" fejfájás, szédülés, hányinger/hányás, gyengeségérzet, stb. lép fel; ha a beteg lázas lesz, illetve - heves fejfájás kíséretében – beáll a tarkómerevség, esetleg eszméletét veszti; azonnal kórházba kell vinni!

Hőguta

A hőguta azért következik be, mert a szervezet egyszerűen "túlmelegszik", vagyis nem képes leadni – a külső hőmérsékleti viszonyok, az erős fizikai igénybevétel, stb. – miatt termelődő extra hőmennyiséget.

Hőguta gyanúja esetén azonnal mentőt kell hívni, és haladéktalanul meg kell kezdeni a test lehűtését!

Általános tünetek: az izzadás hiánya és az emelkedő testhőmérséklet, illetve az eszméletvesztés a hőguta kezdeti jelei, melyeket nagyon komolyan kell venni. Ebben a stádiumában még kezelhető a probléma, a keringés még tudja orvosolni a zavarokat, ezt jelzi a bőr kipirulása, száraz és forró tapintása. Súlyos bajt jelent, ha a bőr hideggé, szederjessé és sápadttá válik; mindez a keringés elégtelenségére utal.

Kiszáradás

A baba szervezetének testsúlykilogrammra számított folyadékszükséglete sokkal nagyobb, mint nekünk felnőtteknek, ezért a forró napokban – a meleg miatti intenzív folyadékvesztés okán – a szokásosnál is éberebbnek kell lennünk a folyadékpótlás terén. Ha a pici feltűnően aluszékony, arca sápadt, szemei beesettek, kifejezetten lassan mozog és kiszáradt a szája – erős a kiszáradás gyanúja. A száraz pelus - vagyis, ha csak kétszer-háromszor pisil a baba a nap folyamán) - illetve a beesett, profilból nézve homorúnak látszó kutacs a kiszáradás biztos jelei közé tartoznak. Ilyen esetekben azonnal vigyük orvoshoz a babát!

Általános tünetek: fáradékonyság, szédülés, fejfájás, hányinger/hányás, étvágytalanság, heves szívverés, izomgörcs, esetleg eszméletvesztés.

A csecsemők folyadékigénye napi 150ml/kg, vagyis egy hat hónapos kisbabának már közel egy liter folyadékot kell meginnia naponta, ha nincs kánikula – a forró nyári napokon értelemszerűen ennél is több folyadékra van szüksége a gyermekeknek. Kizárólag igény szerinti szoptatás mellett nincs szükség pótlásra, ha azonban bármilyen okból zavart szenved a folyamat, gondoskodnunk kell további folyadékbevitelről. Az anyatej minősége egy etetésen belül is változik, a szoptatás kezdetén kalóriaszegény, szomjoltó tej távozik az anyamellből - ezért féléves kor előtt elvileg semmi sem indokolja a teáztatást, illetve babavíz adását; hiszen az anyatej/tápszer a csecsemő étele és itala egyszerre. Azonban ha bármilyen ok folytán zavart szenved ez a folyamat, nem áll rendelkezésre megfelelő mennyiségű anyatej, nincs lehetőségünk igény szerinti mellretételre, stb., gondoskodnunk  kell a további folyadékpótlásról.

Féléves kor előtt mindenképp tejalapú ital formájában kell fedezni a folyadékigény legnagyobb részét, ellenkező esetben a baba nem jutna hozzá a fejlődése szempontjából elengedhetetlenül szükséges anyagokhoz. Ugyanakkor az is igaz - hiszen a tápszer minősége nem változik egy-egy etetésen belül - hogy a tápszeres babák esetében gyakrabban kell kiegészítő folyadékot adni. Hat hónapos kor előtt legjobb, ha kizárólag felforralt és lehűtött víz vagy babavíz formájában kapja a baba a plusz folyadékot. Extra hőségben a kizárólag szoptatott babáknak is szüksége van további folyadékpótlásra.

Nem mindegy, hogy mit adunk inni a gyerekeknek!

Lényeges, hogy mivel pótoljuk a meleg miatti nagyfokú folyadékveszteséget! A vízhiányos állapottal egyidejűleg sóhiány is fellép az erős verejtékezés következtében, ezért a puszta folyadékbevitel – az elvesztett sók pótlása nélkül – vízmérgezést okozhat!
Általános tünetek: étvágytalanság, szédülés, kimerültség, hányinger/hányás, fejfájás, zavarodottság, izomgyengeség, eszméletvesztés.

A cikk nem minősül orvosi szakvéleménynek, illetve nem pótolja a szakorvosi vizsgálatot. A közölt tartalom mindössze általános tájékoztatás, nem használható egészségi problémák, betegségek diagnosztizálására vagy gyógyítására. Nem vállalhatunk semmilyen felelősséget azzal kapcsolatban, hogy olvasóink hogyan használják fel a webhelyen közölt információkat.

Kis kép: Bigstock