Kétségek a H1N1 elleni védőoltással kapcsolatban
Várszegi Viktória
2009. október 5.

Dr. Tóth Kálmán gyermekorvos és infektológus szerint a beoltottak számával is gondok vannak. "Pár száz tesztoltás alapján nem lehet azokat a veszélyeket kizárni, amelyek esetleg csak minden ezredik embernél jelentkeznek – jelentette ki. – Lehet, hogy a vakcina a rövid távú mellékhatások tekintetében jó eredményeket tud felmutatni, de az biztos, hogy a hosszú távú szövődményekről fogalmunk sincs. Az is óvatosságra int, hogy az oltóanyagot a gyerekek esetében még nem is engedélyezték."

A védőoltás alapanyaga sem ad sok okot a megnyugvásra. Kezdetben arról volt szó, hogy a jelenlegi járvány ellenszerét a magyar gyártó a világon elsőként a jelenlegi vírusból állítja majd elő. Ám idén június 18-án már arról nyilatkoztak, hogy a "vártnál enyhébb járvány miatt" az oltóanyagot egy úgynevezett "klasszikus reasszortáns" vírustörzsből készítik. Ez azt jelenti, hogy a magyar védőoltásnak egy olyan H1N1 vírus az alapanyaga, amely még az 1930-as években bukkant fel az USA-ban.

Erről egyébként az Országos Gyógyszerészeti Intézet nyilvántartásában szereplő elnevezés is árulkodik: "A/California/7/2009 (H1N1)-szerű NYMC X-179/A reasszortáns". A "H1N1-szerű" jelölés dr. Tóth Kálmán szerint azt jelenti, hogy az oltóanyag nincs "rászabva" a jelenlegi vírusra. "Orvosi tankönyvekben szerepel, hogy bármilyen influenza elleni védőoltás hatásfoka 40-60 százalék. Ha azonban a vakcina nem a mostani vírusra van formázva, akkor még ez az arány is megkérdőjelezhető" – jelentette ki az infektológus.

A Babásmamás.hu nem kíván állást foglalni, mindenkinek a maga meggyőződése szerint kell eljárnia a védőoltás beadatása tekintetében. Igyekszünk minél több hasznos információval és tudományos ténnyel ellátni Benneteket, de a döntést nem hozhatjuk meg mások helyett! Amit tanácsolunk: kérdéseidet, kétségeidet bátran vesd fel a gyermekorvosnak / nőgyógyásznak / háziorvosnak!