Kismamák munkajogi védelme II.
Várszegi Viktória
2013. augusztus 14.

Alábbi cikkünkben jogi szakértőnk folytatja annak ismertetését, hogy milyen kedvezmények járnak a kisgyermekes szülőknek, illetve milyen munkajogi szabályok védik a gyermeket vállaló nőket.

Korábbi írásunkban szó volt róla, hogy a jogalkotó számos intézkedéssel védi a gyermeket vállaló munkavállalókat. Az egyenlő bánásmód követelménye biztosítja, hogy semmiképpen ne eshessen a női munkavállaló hátrányára, hogy nő, és várhatóan majd szülni fog, vagy már vannak is gyerekei. A felmondási védelem a kismamákat várandósság alatt és a fizetés nélküli szabadság ideje alatt a baba 3 éves koráig illeti meg, ez idő alatt az anyukának nem lehet felmondani. Lássuk, milyen további rendelkezéseket tartalmaz a Munka törvénykönyve az anyák védelme érdekében.

Áthelyezés más munkakörbe

Amennyiben orvosi vélemény igazolja, hogy az a munkakör, amelyben a várandós vagy egy évesnél fiatalabb gyermeket nevelő nő dolgozik, egészségügyi szempontból nem megfelelő az állapotának (pl. ha vegyszerek között kell dolgoznia, vagy megterhelő fizikai munkát végez), akkor a kismamát - ha ehhez maga is hozzájárul - ideiglenesen át kell helyezni más munkakörbe, vagy módosítani kell a meglévő munkakörében a munkafeltételeket. Munkabére eközben nem csökkenhet. Ha a munkáltató nem tud a kismama egészségi állapotának megfelelő munkakört biztosítani, akkor a munkavégzés alól fel kell menteni, és az állásidőre járó munkabérét kell folyósítani.

Rendkívüli munka, éjszakai munka tilalma

A várandós, az egy éve alatti gyermeket nevelő, valamint a 3 év alatti gyermeküket egyedül nevelő munkavállalók számára további kedvezmény, hogy:
· éjszakai munkát, rendkívüli munkát, ügyeletet, készenlétet az ilyen munkavállalók számára nem lehet elrendelni,
· egyenlőtlen munkaidő beosztás az ő esetükben csak akkor alkalmazható, ha hozzájárulnak,
· heti pihenőnapjaik egyenlőtlenül nem oszthatók be.
A várandósokat, a 3 évesnél fiatalabb gyermekek anyukáit, valamint azokat a szülőket, akik 16 évesnél fiatalabb gyermeküket egyedül nevelik, nem kötelezheti a munkáltató arra, hogy az eredeti munkaszerződéstől eltérő helyen, más helységben dolgozzanak.

Orvosi vizsgálatok

A kismama a terhesség alatti orvosi vizsgálatok időtartama alatt mentesül munkavégzési kötelezettsége alól.

Szülési szabadság

A szülő vagy örökbefogadó nőt huszonnégy hét szülési szabadság illeti meg. A szülési szabadságot úgy kell kiadni, hogy négy hét lehetőleg a szülés várható időpontja elé essen. (Ha a gyermek koraszülött, és kórházban gondozzák, a szülési szabadság igénybe nem vett részét - a szülést követő egy év elteltéig - a gyermeknek az intézetből történt elbocsátása után is igénybe lehet venni.)

Fizetés nélküli szabadság

Az anyukát fizetés nélküli szabadság illeti meg:
- a gyermek harmadik életéve betöltéséig a gyermek otthoni gondozása céljából
- a gyermek tizedik életéve betöltéséig a gyermekgondozási segély folyósításának időtartama alatt, feltéve, hogy a munkavállaló a gyermeket otthonában gondozza, 
- a gyermek tizenkettedik életéve betöltéséig a gyermek betegsége esetén, az otthoni ápolás érdekében.

Szoptatási idő

Az anyának a szoptatás első hat hónapjában naponta kétszer egy óra, ezt követően a kilencedik hónap végéig egy óra munkaidő-kedvezmény jár. (Ikrek esetében duplán.)

Apukák munkaidő-kedvezménye

Az apának a gyermek megszületése esetén, legkésőbb a baba 2 hónapos koráig 5 nap pótszabadság jár, ikerbabák esetében 7 munkanap. Ezt az apa kérésének megfelelő időpontban kell kiadni.

Továbbfoglalkoztatás

A kismama bármikor dönthet úgy, hogy fizetés nélküli szabadságát megszakítja, és a gyermek 3 éves kora előtt visszatér a munkahelyére, de ezt a szándékát 30 nappal korábban írásban jeleznie kell a munkáltató felé. A fizetés nélküli szabadság a kismama által megjelölt időpontban megszűnik, vagyis a munkáltatónak biztosítania kell az eredeti munkakörében történő továbbfoglalkoztatását.

Kötelező részmunkaidő

A közszférában már évek óta érvényesülő gyakorlattal összhangban az új Mt. is bevezette, hogy a gyesről visszatérő munkavállaló kérelmére a munkáltató köteles a munkaszerződést – a munkavállaló gyermekének 3 éves koráig – részmunkaidősre módosítani.

Munkabér korrekció

A fizetés nélküli szabadság megszűnését követően a munkáltatónál az azonos munkakörrel és gyakorlattal rendelkező munkavállalók részére időközben megvalósított átlagos éves béremelésnek megfelelően módosítani kell a munkába visszatérő anya munkabérét. (Ilyen munkavállalók hiányában a munkáltatónál ténylegesen megvalósult átlagos, éves béremelés mértéke lesz az irányadó.)

Pótszabadság

A munkavállalót 16 évesnél fiatalabb gyermeke után évente 2 nap pótszabadság illeti meg, ha két gyermeke van a pótszabadság mértéke 4, kettőnél több gyermek esetén összesen 7 nap. A pótszabadság egyidejűleg mindkét szülőt megilleti.
Cikkünk csak tájékoztató jellegű, nem a teljesség igényével készült, és nem minősül jogi tanácsadásnak. Ha bizonytalan a munkába való visszatéréssel kapcsolatban bármilyen jogi kérdésben, forduljon ügyvédhez, jogi szakértőhöz.

Dr. Frei Anita
ügyvéd, mediátor
tel: + 36 / 98 97 662
web: www.ugyvedmediator.hu

Kapcsolódó cikkeink