Köldökcsonk
Várszegi Viktória
2010. június 10.

A köldökzsinór elvágása után fertőtlenítik a köldökcsonkot; alkoholos vattával áttörlik, speciális (hexaklorofenes) hintőporral beszórják, majd steril gézlapot tesznek rá – tulajdonképp nekünk is ezt kell tennünk a pelenkázások, fürdetések alkalmával otthon.

Ameddig a csonk le nem szárad, nagyon kell ügyelnünk rá, hogy ne – legalábbis tartósan ne – érje nedvesség a köldök környékét. A be nem gyógyult – le nem száradt – köldökcsonk ugyanis nyílt seb, amely szabad "bejárást" enged a különböző kórokozóknak a hasüreg felé. További probléma, hogy az említett kórokozók kifejezetten "jól érzik magukat" a köldökcsonk félig elhalt szöveteiben, ezért a pelenkázásoknál, fürdetéseknél elengedhetetlen a gondos kezelés, ellenkező esetben könnyen elfertőződhet a seb.

Tartsuk szárazon - legalábbis próbáljuk meg elkerülni, hogy nedvesség érje…

Fürdetéskor könnyen elejét vehetjük a bajnak, ha – patikában kapható – köldöktapasszal leragasztjuk a csonkot, így biztosan nem érheti víz; illetve  - az első hetekben - nem feltétlenül kell ragaszkodnunk a napi fürdetéshez sem. Ha a babának száraz a bőre – az újszülöttek bőrének savköpenye amúgy is kialakulatlan még (!) - elég, ha egy nedves törlőkendővel vagy olajos vattával áttörölgetjük őt.

Ha mégis víz, nedvesség érné…

Problémát az jelent, ha tartós nedvesség éri a köldökcsonkot; abban az esetben, ha csak ráfröccsent néhány csepp víz, nincs más teendőnk, mint fertőtleníteni a területet: emeljük meg kicsit a csonkot, és töröljük át alkoholos (70%) gézlappal, majd szórjuk be hexaklorofenes hintőporral.

Pelenkázás

Cseréljünk ki minél gyakrabban a pelust, a pelenkacserék alkalmával mindig a fentebb leírt módon fertőtlenítsük a területet (a hintőport időnként mellőzhetjük, az alkoholos fertőtlenítést soha).

Kapcsolódó cikkeink