Magzatvédő vitamin: tények és tévhitek
Várszegi Viktória
2013. november 12.

Fedezhető-e természetes úton a megnövekedett folsavszükséglet? Miért jó (jobb) a mesterséges B12 vitamin? Mindegy, melyiket választom? Mikor kell elkezdeni a szedését? Túladagolható? Hizlal? Alábbi összeállításunk ezekre a kérdésekre keresi a választ!

A magzatvédő vitamin miatt születnek egyre nagyobb babák?
Nem igaz. Elterjedt nézet, hogy a magzatvédő vitaminok miatt születnek egyre nagyobb babák, holott mindezt idáig nem sikerült tudományosan is bizonyítani, valószínűbb, hogy a válasz inkább az általános túltápláltságban keresendő…

A megemelkedett folsavszükséglet akár természetes úton is fedezhető
Nem igaz. Egy egészséges étrendet követő nő naponta átlagosan 0,2 mg folsavat visz be szervezetébe, ami mindössze a fele a babatervezés időszakában ajánlott mennyiségnek: a várandósság előtti időszakban naponta minimum 0,4 mg, a terhesség első harmadában pedig ennél valamivel több, 0,6 mg folsav szedése ajánlott.

Bár több élelmiszerben; a mogyoróban, a teljes kiőrlésű gabonában, a citrusfélékben (narancs, citrom) és számos zöldségben is megtalálható természetes formájában, mégsem biztatnánk senkit, hogy pusztán az egészséges táplálkozás segítségével próbálja feltölteni folsavkészleteit – ez ugyanis szinte kizárt. Míg a különböző multivitamin-készítményekkel kapcsolatban általában elmondható, hogy nem ajánlott hozzájuk szoktatni a szervezetet, és – leszámítva a téli hónapokat, illetve egy-egy betegséget – nem is érdemes tartósan szedni őket, addig a folsavval egészen más a helyzet. Egyrészt természetes formájában gyakorlatilag lehetetlen hozzájutni a szükséges mennyiséghez, másrészt több kutatás is igazolta már, hogy a mesterségesen előállított készítményekben található B-vitamint könnyebben építi be a szervezet, mint a folsav természetes változatát.

Mindegy, melyiket választom
Nem igaz. A forgalomban lévő magzatvédő vitaminok többé-kevésbé ugyanazokat az összetevőket tartalmazzák, viszont eltérő arányban. Van bennük vas (és még ennek dacára is sok kismama vashiányos, különösen a terhessége vége felé), kalcium, amiből nem lehet eleget fogyasztani a babavárás alatt, folsav, ami az idegcsőzáródási rendellenességek megelőzése miatt lényeges, illetve készítményenként változóan egyéb, kiegészítő vitamin.

Nem lehet túladagolni
Nem igaz. A magzatvédő vitamint is csak orvosi felügyelet mellett szedjük, ugyanis a benne található A vitamin – ahogyan minden zsírban oldódó vitamin – túladagolható. A Magyarországon forgalomban lévő készítmények A vitamin-koncentrációja különböző, a kiszemelt vitamin szedésének megkezdése előtt feltétlenül konzultáljunk nőgyógyászunkkal/háziorvosunkkal.

Legalább három hónappal a tervezett fogamzás előtt ajánlott megkezdeni a szedését
Igaz, szedése már a tervezett babavállalás előtt ajánlott, ugyanis az idegcsatorna – amelyből később az agy és a gerincvelő fejlődik – a terhesség első négy hetében alakul ki. A tapasztalatok azt mutatják, hogy legalább egy hónappal a fogantatás előtt el kell kezdeni a mesterséges folsavbevitelt.

Alkalmazása mellett nincs szükség egyéb kiegészítésre
Nem igaz. A magzatvédő vitaminok többsége 100 százalékban fedezi a fontos elemek napi szükségletét – a jód, a magnézium és a kalcium viszont kivételt jelentenek, ezeket orvosi konzultációt követően külön is érdemes szedni.

Hizlal…
Előfordulhat. Egyes készítmények mellékhatásaként gyomorpanaszok, székrekedés és hízás is jelentkezhet azok magas B12 és vastartalma miatt - ilyen esetekben ajánlott áttérni egy másik magzatvédő vitaminra, ez általában meg is oldja a problémát.

Cikkünk tájékoztató jelleggel íródott, nem minősül orvosi szakvéleménynek, illetve nem pótolja a szakorvosi vizsgálatot!

Kapcsolódó cikkeink