Májfoltok, ödéma, terhességi csíkok...
Várszegi Viktória
2010. november 29.

A bevezetőben említett polimorf (többféle) kiütés rend szerint a terhesség vége felé, a 36. hét után jelentkezik először, jó hír, hogy a szülés környékére maradéktalanul el is múlik általában. Helyi kezelésre – receptre kapható gyulladáscsökkentő kenőcs, zselé – jól reagál, veszélytelen, bár annál kellemetlenebb bőrprobléma.

Striák - a bőr irharétegében kialakuló roncsolódások, sérülések következményei.

Igyekezzünk fokozatosan hízni, hogy minél "kényelmesebben" tágulhasson bőrünk. Ha el akarjuk kerülni – vagy legalábbis a minimálisra korlátozni – a nemkívánatos zebraminta kialakulását, már az első hónapoktól ajánlott speciális stria elleni krémet használni. Az étrend megfelelő cink, fehérje, C és E-vitamin tartalma szintén segíthet, valamint az E-vitamint,  "igazi" aloe vera-t, illetve grape-fruit mag kivonatot tartalmazó kenőcsök is hatásosak lehetnek, mert hozzájárulnak az egészséges sejtek utánpótlásához. (Az A-vitamint tartalmazó krémek viszont tiltólistán vannak az esetleges magzati ártalmak miatt!!!)

Májfolt

Viszonylag jellegzetes, sok kismamát érintő bőrprobléma, amely - mivel hormonális okokból alakul ki - időnként a fogamzásgátló tabletta szedése alatt is jelentkezhet. Többféle helyi hatású készítmény közül válogathatunk, a döntés előtt konzultáljunk a kozmetikussal.

Pattanásos bőr

A pattanások kialakulása szintén a hormonális egyensúly felborulásával magyarázható, kérjük kozmetikus - súlyosabb aknés tünetek esetén - bőrgyógyász segítségét a panaszok enyhítésében. 

Ödéma

A bőr sejtjei, szövetei több vizet tartalmaznak a terhesség alatt, ezért annak tapintása duzzadttá, feszesebbé válik, jellemzően a várandósság vége felé fordul elő. Valamelyest csökkenthetjük a kellemetlenségeket, ha egy ideig száműzzük a sósabb ételeket a mindennapokból...

Kapcsolódó cikkeink