Megnagyobbodott orrmandula
Várszegi Viktória
2010. november 20.

A mandulák (orr és torok) kisebb mértékű megnagyobbodása kisgyermekkorban természetes. Eltávolításuk kizárólag akkor indokolt, ha a fentebb említett komoly panaszok, betegségek valamelyike tartósan fennállna, hiszen a mandulák nem véletlenül vannak ott, ahol - egyfajta szűrőként funkcionálnak, hiányuk védtelenebbé tenné a szervezetet az "idegen betolakodók" ellen. Fokozottan igaz ez a torokmandulára, amelyet – manapság – már csak nagyon ritkán távolítanak el, hatéves kor előtt pedig szinte elvétve. A mandulák – különösen kisgyermekkorban – nagyon fontosak az immunrendszer számára. Védőanyagokat termelnek, így veszik fel a küzdelmet a szervezetet megtámadó kórokozók ellen. A harc során azonban megeshet, hogy a mandulák maguk is begyulladnak, és ha a megbetegedések túl gyorsan követik egymást, folyamatos duzzanat keletkezhet, ami további láncreakciót indíthat el (lsd. fentebb).

Ha a bevezetőben felsorolt panaszok valamelyike – illetve ezek közül akár több is – huzamosabb ideig fennállna, indokolttá válhat a kórosan megnagyobbodott orrmandula eltávolítása.

Az orr-, illetve a sokkal ritkábban eltávolított torokmandula kivételének szigorú szabályai vannak.

Hároméves kor után rend szerint a következő esetekben javasolnak műtétet:

  • Tüszős mandulagyulladás: a klasszikus tüszős mandulagyulladás a várandósság időszakából, magzati korból származó anyai védettség miatt 3 éves kor alatt gyakorlatilag nem fordul elő. Ezt a jól körülhatárolt kórképet egy Streptococcus törzsbéli baktérium okozza, és megfelelő antibiotikumra jól gyógyul. Problémát az jelent, ha ezek a fertőzések egy éven belül többször, 4-5 alkalommal ismétlődnek és magas lázzal járnak.
     
  • Tályog: tüszős mandulagyulladás szövődményeként a mandula körül tályog alakulhat ki. A duzzanat oly mértékű lehet, hogy a beteg képtelen nyelni, szájzára alakul ki. Heves, féloldali, fülbe sugárzó fájdalom jelentkezik. A rendkívül veszélyes kórkép mindenképpen kórházi kezelést igényel. A műtét elvégzésére a tályog lezajlása után van lehetőség.
     
  • Veszélyes szövődmények: a műtét különösen indokolt lehet, ha a gyulladások következtében másodlagos betegségek lépnek fel. Ezek kialakulhatnak a bőr, az ízületek, a vese és a szív területén is. Ilyen esetekben, ha a mandula gócként szerepel, eltávolítása megszünteti a szövődményes panaszokat is.
     
  • Orrmandula nagyobbodás: kisgyermekkorban a szűk felső légutak átmérőjét már az orrmandula enyhe fokú megnagyobbodása is jelentősen csökkentheti. A gyerekeknél ilyen esetekben akadályozottá válik az orrlégzés és a fül dobüregének szellőzése, melynek következtében krónikus fülgyulladás is kialakulhat. Súlyosabb esetekben a megnagyobbodás olyan nagy mértékű lehet, hogy éjszakai légzéskimaradást és ezzel oxigénhiányos állapotot idéz elő. Ez utóbbi kialakulásában azonban sokszor a megnagyobbodott torokmandula áll. Az éjszakai légzéskimaradások jól vizsgálhatók korszerű alváslaborokban. Amennyiben az eredmény indokolja, szükségessé válhat a megnagyobbodott torokmandula kivétele is az oxygénhiányos állapot kivédésére - forrás: Budai Allergiaközpont