Mi legyen a neve?
Várszegi Viktória
2015. július 30.

Napjainkban két, ha tetszik szöges ellentétben álló trend vetekszik egymással: egyrészt kifejezetten divat lett ősi magyar neveket adni a gyermekeknek, másrészt tömérdek az idegen hangzású, külföldi név is. Mindemellett elterjedtek a helyből becéző formulák, de a korábbi slágernevek, mint például a Katalin vagy a Ferenc, úgy tűnik – legalábbis átmenetileg – kevésbé népszerűek.

A szülők álmainak gyakorlatilag semmi sem szab már határt, rengeteg az újonnan névjegyzékbe vett keresztnév, illetve nyomós indoklás mellett akár további újakat is felvesz ide az Akadémia, már ha valaki nem elégszik meg az aktuális névarzenállal. :)

TOP 50 női név: Hanna, Anna, Jázmin, Lili, Zsófia, Emma, Luca, Boglárka, Zoé, Nóra, Csenge, Dorina, Dóra, Viktória, Fanni, Lilla, Réka, Laura, Léna, Eszter, Petra, Gréta, Noémi, Vivien, Izabella, Sára, Zselyke, Flóra, Dorka, Bianka, Liliána, Maja, Adél, Rebeka, Mira, Regina, Lara, Amira, Panna, Natasa, Kamilla, Alexandra, Janka, Emília, Blanka, Lilien, Natália, Mirella, Kinga, Liza

TOP 50 férfinév: Bence, Máté, Levente, Ádám, Dávid, Dániel, Marcell, Balázs, Milán, Dominik, Áron, Zalán, Noel, Kristóf, Péter, Botond, Gergő, Tamás, László, Bálint, Zsombor, Olivér, Zoltán, Márk, Ákos, Attila, Krisztián, András, Gábor, Benedek, Patrik, Barnabás, István, Márton, Benett, Martin, Zsolt, János, Nimród, Alex, Kevin, Roland, Csaba, Zétény, József, Sándor, Richárd, Hunor, Ábel, Szabolcs

Részletes utónévkeresőt itt találsz: http://corpus.nytud.hu/utonevportal/

Hogyan, mi alapján döntünk?

- Tradíció. Egyes családokban generációk óta vannak öröklődő nevek, a legjellemzőbb, hogy az elsőszülött fiú/lány automatikusan az édesapja/édesanyja utónevét kapja, illetve szokás még a nagyszülők nevét adni második keresztnévként.
- Érzelmek. Ha valaki nagyon közel áll hozzánk, gyakran vele együtt a nevét is megszeretjük, de mindez fordítva is igaz, ha valakit nem kedvelünk, majdnem biztos, hogy a neve is rajta lesz a TOP 10-es tiltólistánkon!
- Divat? Egyes nevek, főleg olyanok, amelyek csak rövid ideje anyakönyvezhetőek, felkapottá válnak – de vigyázat, sok szülőre hat csábítóan az újdonság varázsa, és megeshet, hogy a ma még ritkaságszámba menő, különleges keresztnév holnapra már tucatnév lesz...
- Egyre többen választanak tudatosan, történelmi, vallási vagy mitológiai jelentésük alapján nevet a babának.
- Csak, mert tetszik! Gondos mérlegelés ide vagy oda, nem ritka, hogy egyszerűen csak megtetszik egy név, a hangzása, a dallamossága… és mert valahogy úgy érezzük, ez AZ!

Mire érdemes figyelni?

Kerüljük a torlódást – azaz a névnap és a születésnap lehetőleg ne legyen túl közel egymáshoz! Fokozottan igaz ez azokra a babákra, akiknek a születésnapja eleve egy nagyobb ünnep környékére esik, példának okáért, nem kifejezetten szerencsés egy decemberi születésű kislányt Évának vagy Viktóriának elnevezni. Persze akkor sem dől össze a világ, ha az általunk választott, minden szempontból ideálisnak gondolt név nem igazán naptárkompatibilis - az előző példánál maradva, ha mindenképpen Évának szeretnénk keresztelni egy decemberi születésű babát - meg kell majd tudnunk értetni a picurkával, őt miért ünneplik ritkábban, mint más társait az óvodában.

Egyszer felnő…

A pocakunkban fejlődő kisbaba egyszer felcseperedik, sőt komoly férfivé/érett nővé válik majd - könnyen belátható, hogy vannak olyan nevek, amelyek meglehetősen furcsán hangzanak egy felnőtt ember szájából, hogy az iskolai csúfolódásról már ne is beszéljünk, túl extra keresztnévvel ugyanis felnőni sem egyszerű feladat. Ezt elkerülendő, sok kellemetlenségtől óvhatjuk meg a gyerkőcöt azzal, ha két utónevet választunk neki, vagyis ha lesz egy hétköznapibb neve is, így maga döntheti majd el, melyiket szeretné használni!

Fontos, hogy összepasszoljon a vezeték- és a keresztnév:

  • alapszabály, hogy idegen hangzású vezetéknévhez lehetőleg ne ősi magyar keresztnevet válasszunk (elkerülendő például Waltz Hunor kombináció), illetve fordítva, egy veretes, szép magyar vezetéknév után furcsán csengene mondjuk a Maja név;
  • figyeljünk a nevek jelentésére is: ha a vezetéknévnek konkrét jelentése van, jobb, ha óvatosan bánunk az utónévvel;
  • a rövid, egy-két szótagú vezetéknevekhez bátran keresgélhetünk a bonyolultabb hangzású keresztnevek között, de egy több szótagból álló, kacifántosabb vezetéknév esetén már meggondolandó a dolog. 

Kapcsolódó cikkeink