Miért jó (jobb) a saját őssejt?
Várszegi Viktória
2011. április 29.

Milyen forrásokból nyerhető őssejt? – Babásmamás.hu

Mint ahogyan már egy korábbi interjúnkban említettem, számos forrásból. Egyrészt a beteg saját szerveiből, donortól (csontvelő), köldökzsinórvérből és a mesterséges megtermékenyítés során beültetésre nem került embriókból, illetve abortált magzatokból. De ismét leszögezném, hogy ez utóbbi két lehetőség sok szempontból aggályos, sőt – bizonyos eseteket leszámítva – egyenesen bűncselekménynek minősül az embrionális őssejtekkel való kísérletezés.

A felnőtt csontvelőben található állományhoz képest milyen előnyökkel rendelkeznek a köldökzsinórvér eredetű őssejtek? – Babásmamás.hu

A csontvelőből származó őssejtek egyidősek a donorral; ezzel szemben, a köldökzsinórvér őssejtjei - mivel a születés pillanatában tárolták el azokat – gyakorlatilag nulla évesek, előnyeik is ebből adódnak. A köldökzsinórvér őssejtjeit lényegesen magasabb élettartam és jobb osztódási képesség jellemzi, mint a felnőtt csontvelőből származó hasonló sejteket. A másik fontos különbség, hogy a köldökzsinórvér őssejtjei garantáltan fertőzésmentesek, hiszen gondosan kivizsgáljuk az édesanyát, illetve a levett mintát is. Sajnos a csontvelő eredetű őssejtekről ezt nem lehet elmondani. Az élet során rengeteg fertőző betegséggel találkozik szervezetünk, és ezeknek a vírusoknak a lenyomatait ott hordozzuk magunkban, többek között a csontvelőben található őssejtjeinkben is. Ezért van az, hogy tíz csontvelőből származó minta közül, négyet eleve lehetetlen beültetni a gyógyítandó szervezetbe (ugyanez az arány a köldökzsinórvér eredetű őssejt esetében 0,1%!). A harmadik óriási előny pedig akkor mutatkozik, amikor "idegennek" kell beültetni az őssejteket, ugyanis lényegesen alacsonyabb a kilökődési kockázat, mint a csontvelőből származó őssejtek esetében.

Nehéz donort találni (amennyiben nem áll a rendelkezésre saját köldökzsinórvér eredetű őssejt)? – Babásmamás.hu

Természetesen szövetazonosságnak kell fennállnia, amely kizárólag akkor lehet teljes, ha a beteg saját őssejtjeit használják fel a beültetéshez; de a kérdésre válaszolva: lényegesen egyszerűbb, mint megfelelő csontvelődonort találni egy-egy transzplantációhoz. Testvéreknél például kifejezetten magas a genetikai hasonlóság aránya (50%); a kisgyermekeknél végzett beültetéseknél nem ritka, hogy a testvértől származó köldökzsinórvér eredetű őssejtek kerülnek transzplantációra. Időben és térben is közeli példa a miskolci leukémiás kislány esete, aki a testvére köldökzsinórvéréből kinyert őssejteket kapta meg a közelmúltban - a műtét sikerrel zárult, a kislány jól van, a leukémia mára eltűnt a szervezetéből. (A beavatkozáshoz szükséges mintát egyébként a Krio Intézet tárolta és készítette elő a transzplantációra – a szerk.)

Az előbbieknél maradva, ha nem a saját őssejtjeit kapja a beteg (hanem például közeli hozzátartozóét), mik a kilökődési kockázatok? Jobbak-e az esélyek, mint a csontvelőből nyert őssejtek transzplantációjakor?

A köldökzsinórvérből nyert őssejtek nagyon fiatal, ún. naiv sejtek, ezért a szervezet könnyebben befogadja őket - az "adó" és a "kapó" fél egészen távoli rokonsága esetén is jó eséllyel sikeres lesz az eljárás, míg a csontvelő őssejtjeinek transzplantációjakor ez sokkal kényesebb ügy. Nagyon lényeges szempont az is, hogy a köldökzsinórvér eredetű őssejtekkel való gyógyítás a donor számára nem jelent semmilyen kellemetlenséget, hiszen a születéskor teljesen fájdalom- és kockázatmentesen történik az őssejtek kinyerése; továbbá minden újszülött baba köldökzsinórvéréből fagyasztásra kerülnek ún. teszter ampullák is, így a transzplantációkor szükséges vizsgálatok anélkül elvégezhetőek, hogy a fagyasztózsákban lévő mintát felolvasztanák vagy akár vért vennének a gyermektől.

Miért jó (jobb?) a saját őssejt? – Babásmamás.hu

A relatíve alacsony kilökődési kockázatok dacára is az a legideálisabb, ha a beültetéshez rendelkezésre áll saját köldökzsinórvér eredetű őssejt – ezekben az esetekben nincs szükség előzetes vizsgálatokra, a minta közvetlenül és azonnal alkalmas a transzplantációra. Ha donortól származó őssejtet kívánnak beültetni, minden esetben – egészen közeli hozzátartozóknál, illetve testvéreknél is – további vizsgálatokat kell végezni, amely valamelyest lassítja az eljárást.

Kapcsolódó cikkeink