Mikor és hogyan kezdhetünk (újra) sportolni a szülés után?
Várszegi Viktória
2011. május 5.

Ez utóbbi "sportot" akár már egy héttel a szülés után is bátran elkezdheted; eleinte rövidebb, kisebb intenzitású sétákkal próbálkozz, később, ha visszanyerted erődet, nyugodtan növelheted a séták hosszát, iramát és számát. Ha császárral hoztad világra a babát, akkor sem kell szobafogságra ítélned magad, amit jobban vagy, nem árt mozogni egy kicsit. A könnyed tempójú séta segíti gyógyulásod, és megelőzheti az olyan súlyos komplikációkat is, mint például a trombózis.

Edzés otthon

Eleinte - különösen, ha a baba előtt nem sportoltál aktívan – elég, ha otthon, a pici közelében mozgatod át magad. Mindenképp valamilyen aerob munkát végezz, jó szolgálatot tehet egy taposógép, futópad, stb.

Jó tudni!

A szülés utáni első hónapokban fokozottan kell figyelned ízületeidre, a terhesség alatti erőteljes relaxin termelődés miatt még lazák a szalagok, ezért magas a sérülésveszély.

Mikor szabad elkezdeni a hasizomgyakorlatokat?

A terhesség folyamán – a pocak erőteljes növekedése miatt – rés nyílik a has izomzatán, mely idővel, a szülés után úgy 6-8 héttel magától meggyógyul (bezárul). Fontos, hogy kivárjuk amíg teljesen regenerálódik a terület, az idejekorán végzett, megterhelő hasizomgyakorlatok rengeteg problémát okozhatnak a jövőben.

Mindenek előtt meg kell győződnöd róla, készen áll-e a pocid az erősítésre! Ezt a következőképp teheted meg:

  • Feküdj a hátadra, és hajlítsd be térdeidet;
  • bal kezed ujjait helyezd a köldököd környékére, jobb kezedet pedig tedd a felsőcombodra;
  • vegyél egy nagy levegőt, majd fújd ki! Kilégzéskor emeld fel a fejed és a vállaid a földről, jobb kezedet pedig told a térded irányába! A mozdulatsor végrehajtása közben megfeszül a hasizom, és könnyen kitapinthatod azt a területet, ahol az izmok még szétválnak (tehát, nem zárult be a rés). Ameddig méretes rést (2-3 ujjnyi) tapintasz pocid izomzatában, semmiképp se kezdj még edzeni.

Nem lesz kevesebb a tejem?

A mozgás önmagában nem befolyásolja az anyatej mennyiségét és összetételét, ha egyéb kizáró ok nem merül fel – pl. a has izomzata (még) nem regenerálódott kellőképp – tulajdonképp bármikor (újra)kezhető.

Tippünk

Edzés előtt próbád megszoptatni a picit, így elkerülheted a mellfeszülést! Viselj sportmelltartót, és ne végezz olyan gyakorlatokat, amelyek érzékennyé, érzékenyebbé tehetik melleidet, esetleg fájdalmat okozhatnak…

A visszatérő gyermekágyi folyás figyelmeztet... 

Az idő előtti edzések ismételt gyermekágyi folyást okozhatnak; ha rózsaszínes, pirosas, esetleg erősödő folyást tapasztalsz, azonnal hagyd abba a tornát, és értesítsd a szülészt/orvost, nehogy komolyabb probléma álljon a jelenség hátterében, hasonlóan kell cselekedned akkor is, ha a mozgás hatására fájdalom vagy bármilyen kellemetlenség lépne fel.

Kapcsolódó cikkeink