Mit érdemes tudni az őssejtekről?
Várszegi Viktória
2011. április 20.

Mi az őssejt? – Babásmamás.hu

Valójában ez egy általános kategória, összefoglaló név, és fontos tudni, hogy mi rejlik a kifejezés mögött. Minden olyan sejt őssejt, ami osztódásra, önmaga megújítására képes, és  utána át tud alakulni bizonyos, nem általános funkciójú sejtekké, illetve szövetekké.

Milyen típusai léteznek? – Babásmamás.hu

Totipotens őssejtnek nevezzük a megtermékenyített petesejtet, mert belőle még bármilyen sejt kialakulhat (ideértve az ivarsejteket és a méhlepényt is); a fejlődő embrióban pluripotens őssejtek találhatóak, melyek szintén (majdnem) bármilyen sejttípussá, szövetté válhatnak a későbbiekben; a multipotens vagyis a köldökzsinórvér, illetve a felnőtt csontvelő őssejtjei - a hímivarsejt és a petesejt kivételével – az előzőekhez hasonlóan, megintcsak képesek különböző funkciójú sejtekké, szövetekké alakulni megfelelő környezetben.

Mi jellemzi a köldökzsinórvérben található őssejteket? – Babásmamás.hu

A köldökzsinórvér multipotens, felnőtt típusú őssejteket tartalmaz, melyek képesek az osztódásra, a specializálódásra, illetve arra, hogy a vért és az immunrendszert alkotó sejtekké váljanak. Világszerte számos betegség kezelésénél már rutinszerűen alkalmaznak köldökzsinórvér eredetű őssejteket: leggyakrabban a rosszindulatú daganatos betegségek esetében, egyes vérképzőszervi (pl:néhány anémia) és bizonyos autoimmun betegségek gyógyításakor. Az utóbbi néhány év kutatásai azonban meglepő, új tulajdonságait fedezték fel a KZSV eredetű őssejteknek. Kiderült, hogy nemcsak a vérképző szervek regenerációjában játszhatnak szerepet, hanem más szövetek helyreállításában is. Az USA-ban, Ausztráliában már alkalmazzák szívinfarktuson átesett betegek kezelésére, méghozzá igen bíztató eredményekkel.

A Krio Intézetben lehetőség nyílt a köldökzsinór szöveti őssejtjeinek tároltatására is. Mi a jelentősége mindennek? Miért fontos megőrzésük? – Babásmamás.hu

A köldökzsinór saját szövete, az ún. Wharton kocsonya nagy számban tartalmaz mezenhimális őssejteket – azaz olyan multipotens őssejteket, amelyek a legkülönbözőbb specializált sejteket képesek létrehozni, mint például: csont-, porc-, szívizom-, zsír- és idegsejteket, sőt inzulint termelő sejteket is. Lényegében a felnőtt emberi szervezet összes sejttípusa kialakítható belőlük. A fő különbség a köldökzsinórvér, illetve a köldökzsinór saját szövetében található őssejtek között az, hogy míg maga a köldökzsinór jellemzően mezenhimális őssejteket tartalmaz, addig a köldökzsinórvérben egyéb multipotens őssejtek is találhatóak. Levételük, és megőrzésük azért fontos, mert mind jelenlétükkel, mind számukkal egy esetleges felhasználás során erősíthetik a köldökzsinórvér őssejtek hatását.

Az elmúlt időszakban nagyon sok szó esett az őssejtekről a médiában is, bár a híradások nem voltak mindig egyértelműek. Mi a különbség az embrionális, illetve a köldökzsinórvér eredetű őssejtek között? – Babásmamás.hu

Őssejt több forrásból is nyerhető; egyrészt a beteg saját szerveiből vagy donortól (csontvelő), köldökzsinórvérből és a mesterséges megtermékenyítés során beültetésre nem került embriókból, illetve abortált magzatokból. Ez utóbbi két lehetőség azonban vallási, erkölcsi és orvosi szempontból is erősen aggályos. Magyarországon ugyan engedélyezik az embriókon végzett kutatásokat, de meglehetősen szigorú feltételekkel; a humán-reprodukciós bizottság dönt arról, hogy végrehajtható-e az adott kutatás, és kizárólag a 14. napig (az embrió 14 napos koráig – a szerk.) lehet elvégezni azt. "Gyógyítani" és embereken kísérletezni azonban teljességgel törvénytelen, kockázatos és nem mellékesen, bűncselekménynek is minősül. Ezzel ellentétben a felnőtt csontvelőből és a köldökzsinórvérből származó őssejtek transzplantációja jelenleg is részét képezi az orvosi gyakorlatnak.

Folytatjuk…

Kapcsolódó cikkeink