Mit tehetünk a pluszkilók ellen?
Várszegi Viktória
2014. november 12.

Sajnos tévhit, hogy a szoptatás alatt észrevétlenül olvadnak le a babavárás alatt felszedett kilók… Hiába látszik logikusnak az automatikus súlyvesztés gondolata - hiszen a tejtermelés energiaigényes, s mint ilyen, zsírégető munka -, néhány kismama nemhogy nem fogy, hanem tovább hízik ebben az időszakban. A klasszikus értelemben vett diéta azonban tilos a szoptatás alatt, szerencsére mindez korántsem jelenti azt, hogy nincs más választásunk, mint belenyugodni a kialakult helyzetbe!

Fogyókúrázni persze szigorúan tilos!

Az ételekben található méreganyagok – tartósítószerek, színezékek, stabilizátorok, stb. – a testzsírban raktározódnak el. Egy radikális fogyókúra esetén ezek a mérgek nagy mennyiségben szabadulnak föl a szervezetben, következésképp az anyatejbe is bekerülnek! (Ráadásul, minél gyorsabb a fogyás, annál nagyobb koncentrációban!!!) Az egyetlen járható út a lassú, kiegyensúlyozott súlyvesztés; amely az óvatos, fokozatosan bevezetett diétának, valamint a rendszeres testmozgásnak köszönhető.

A szülés utáni hetekben nem szabad diétázni, leghamarabb a 3 hónapos növekedési ugrás után lehet kezdeni a fokozatos életmódbeli változtatásokat. 

Elsősorban az étkezési szokásokat kellene átformálni; a reggeli – és esetleg az ebéd is – legyen bőséges, de az uzsonna és a vacsora már ne tartalmazzon szénhidrátot. A nap vége felé kerüld a kenyeret, péksüteményeket, helyettük inkább gyümölcsöt, zöldséget, tejtermékeket, halat vagy húst fogyassz.

Mindig ügyelj a megfelelő fehérje és D-vitamin bevitelre!

Tippek:

  • Fehér kenyér helyett egyél inkább teljes kiőrlésű barna kenyeret;
  • csökkentsd a cukor mennyiségét (de ne használj édesítőt, mert bekerül az anyatejbe);
  • édesség helyett inkább valamilyen gyümölcsöt vagy joghurtot fogyassz;
  • a szénhidrátban gazdag köreteket helyettesítheted párolt, sült vagy grillezett zöldségekkel;
  • a gyümölcslevekkel viszont légy óvatos, néhány kivételtől eltekintve, rengeteg hozzáadott cukrot tartalmazhatnak!

Óvatos torna

A testmozgást sem árt bevezetni a mindennapokba, ez jelentheti a tempós sétát is eleinte, csupán az a fontos, hogy valamilyen formában átmozgasd magad. A fő szempont ismét a fokozatosság, a túl korán elkezdett, és a kelleténél nagyobb intenzitással végzett torna többet árt, mint használ! A has izomzatán keletkezett rés – melyet a pocak erőteljes növekedése okozott – csak 6-8 héttel a szülés után zárul be, edzeni kizárólag ezután szabad a területet. Az ízületek sem a régiek (még); a terhesség alatt termelődő relaxin hormon hatása miatt lazábbak a szalagok, így magasabb a sérülésveszély is.

Mikor szabad elkezdeni a hasizomgyakorlatokat?

A terhesség folyamán – a pocak erőteljes növekedése miatt – rés nyílik a has izomzatán, mely idővel, a szülés után úgy 6-8 héttel magától meggyógyul (bezárul). Fontos, hogy kivárjuk amíg teljesen regenerálódik a terület, az idejekorán végzett, megterhelő hasizomgyakorlatok rengeteg problémát okozhatnak a jövőben.
Mindenekelőtt meg kell győződnöd róla, készen áll-e a pocid az erősítésre! Ezt a következőképp teheted meg:

  • Feküdj a hátadra, és hajlítsd be térdeidet;
  • bal kezed ujjait helyezd a köldököd környékére, jobb kezedet pedig tedd a felsőcombodra;
  • vegyél egy nagy levegőt, majd fújd ki! Kilégzéskor emeld fel a fejed és a vállaid a földről, jobb kezedet pedig told a térded irányába!
  • A mozdulatsor végrehajtása közben megfeszül a hasizom, és könnyen kitapinthatod azt a területet, ahol az izmok még szétválnak (tehát, nem zárult be a rés). Ameddig méretes rést (2-3 ujjnyi) tapintasz pocid izomzatában, semmiképp se kezdj még edzeni.

Nem a mennyiség, a minőség a fontos!

Felesleges – egyébként pedig lehetetlen – naponta több száz felülést elvégezned, inkább a minőségre kell helyezned a hangsúlyt: a helyes technikával elvégzett sorozatok idővel biztosan eredményt hoznak majd, szemben a kapkodva, kizárólag a napi penzum letudásának reményében végrehajtott felülésekkel, amelyek rossz esetben több kárt okozhatnak, mint hasznot.

Néhány alapszabály, melyeket mindig be kell tartanod:

  • A torna előtt alaposan melegíts be, ellenkező esetben megsérülhetnek a hasizomrostok. Ugyanilyen fontos, hogy az edzés végeztével lenyújtsd a megdolgoztatott izmokat, ez amellett, hogy kellemes érzés, karbantartja izmaidat, és a másnap jelentkező izomláz intenzitását is csillapítja többé-kevésbé.
  • A hasizomgyakorlatokat mindig hagyd a torna végére! A hasizmok fontos szerepet töltenek be a gerinc stabilan tartásában, ha idejekorán elfárasztod őket, nem képesek maradéktalanul ellátni ezt a funkciójukat, és nő a sérülés veszélye.
  • A kevesebb néha több! Ez a mondás abszolút igaz a hasizomgyakorlatok tekintetében is, kizárólag a helyes technikával elvégzett sorozatok hozhatnak idővel eredményt, az elhamarkodott, mennyiségorientált gyakorlatok komoly károkat okozhatnak.
  • Nagyon fontos a megfelelő tartás, hogy elkerüld a meglehetősen érzékeny deréktáji (lumbális) szakasz túlterhelését, sérülését. A gyakorlatok alatt végig enyhén billentsd befelé a csípődet (tehát még véletlenül se nyomd ki a popsidat), és próbáld – minden egyéb mozdulatsor végzése közben is – feszesen tartani hasizmaidat.
  • Ha az alhasadra dolgozol: a klasszikus hanyattfekvős, lábemelős feladatokkal sem árt az óvatosság… Mindig tedd a kezedet a popsid alá, és soha ne emeld egyszerre a két lábadat (ez utóbbi gyakorlat nagy megterhelésnek teszi ki azt a bizonyos lumbális (deréktáji) szakaszt).
  • A felüléseket enyhén felhúzott lábakkal végezd, és ügyelj rá, hogy a derekad mindvégig a földön maradjon. A gyakorlatok közben billentsd befelé a csípőd, ne ülj fel teljesen.
  • Ne lendületből dolgozz, izomból hajtsd végre a gyakorlatokat!
  • Végül, de nem utolsósorban: figyelj a légzésre! A levegőt mindig akkor fújd ki, amikor megfeszíted izmaidat. 

Kapcsolódó cikkeink