MMR védőoltás
Várszegi Viktória
2010. október 4.

Mivel élő kórokozókat juttatnak a szervezetbe, az immunrendszer hasonlóan viselkedik, mint egy valódi fertőzés esetén: az ellenanyagok (antigének) a legyengített vírus hatására kezdenek termelődni, ennek köszönhetően alakul ki az "igazi" betegség ellen is a védettség.

Oltási reakció

A láz néhány napon belül, de akár hetekkel az injekció beadása után is jelentkezhet - legjobb, ha előre felkészülünk erre az eshetőségre, mert majdhogynem törvényszerű. Az indokolatlanul magas láz, illetve hirtelen állapotromlás viszont már semmiképp sem tekinthető természetes reakciónak, ilyen esetekben a lehető leghamarabb meg kell mutatni a kicsit az orvosnak!

Oltási betegség

Ha a láz kíséretében kanyaróra vagy rubeolára emlékeztető kiütések is jelentkeznének, és/vagy (kétoldali) duzzanat alakulna ki a nyálmirigyek környékén, oltási betegségről beszélünk. A jó hír az, hogy az oltási betegség nem fertőz, néhány nap leforgása alatt elmúlik, és a tünetei is kifejezetten enyhék. Ha elmaradna a javulás, netalán rosszabbodna a gyerek állapota (erősen romló közérzet, felszökő láz, stb.), haladéktalanul konzultáljunk az orvossal!

Mikor esedékes?

15 hónapos, illetve 11 éves korban.

Ellenjavallt, ha…

  • beteg, lázas gyermek;
  • súlyos immunhiányos állapot áll fenn;
  • bizonyos allergiás megbetegedések esetén is ajánlott az óvatosság;
  • immunglobulin pótlás vagy vérkészítmények adása mellett, mert ezek a kezelések gátolják a védőoltás hatásmechanizmusát.

Az élő, legyengített vírust tartalmazó vakcinát terhes kismamák nem kaphatják, az oltást minimum egy hónappal a tervezett várandósság előttre kell időzíteni!

Kapcsolódó cikkeink