Nátha - a babáknak nehezebb...
Várszegi Viktória
2013. március 27.

A kisbabákat különösen megterhelik a különböző felső légúti hurutos megbetegedések, közkeletűbb nevükön, a megfázások - hároméves kor alatt nem ritka és nem is kóros(!), ha az őszi-téli időszakban többször egymás után is átesik ilyesmin gyermekünk. Hatványozottan igaz ez azokra a babákra, akiknek közösségbe járó, nagyobb testvérük is van, akik garantáltan hazahozzák az éppen aktuális fertőzéseket az óvodából, bölcsődéből. Öröm az ürömben, hogy bár ezek a csecsemők még a szokásosnál is többet betegeskednek életük első éveiben, viszont később ellenállóbak lesznek a vírusos/bakteriális fertőzésekkel szemben, illetve megfigyelések szerint, kisebb náluk a légúti allergiák és az asztma kialakulásának esélye. Persze mindez sovány vigasz abban a pillanatban, amikor néhány hónapon belül épp ötödszörre kapja el csemeténket a nátha, és napok óta sem enni, sem aludni nem tud igazán szegényke…

A babáknak nehezebb

A jobbára fekvő, leginkább hanyattfekvő testhelyzetéből fakadóan nehezebben tudja felköhögni a légutakban meggyűlő váladékot a csecsemő, ezért is fordulhat elő az, hogy még egy enyhébb nátha is súlyos köhögési rohamokkal fejeződik be nála. Mindemellett szűkebbek a légutak, valamint az orrot és a belsőfület összekötő csatorna is rövidebb, így könnyebben húzódik a pici fülére a betegség.

A náthás, eldugult orrú kisbabának könnyen meggyűlhet a baja a szopással is, az evési kísérlet közben jelentkező fulladásos élmények hamar kedvét szeghetik a kicsinek, így akár szopási sztrájkba is torkollhat a megfázás - ezt megelőzendő, szoptatás előtt mindig szabadítsuk fel az orrjáratokat. (Híg orrváladék esetén elég az orrszívót használni, sóoldatot csak akkor cseppentsünk, ha nem vagy csak nehezen akarna felszakadni a nátha.) Torok- vagy fülgyulladás esetén szintén gyakoriak a szopási nehézségek, sőt a szopási sztrájk is előfordulhat…

Viszonylag ritkán szükséges antibiotikum

Bár nagyon sok nyűglődéssel jár egy-egy megfázás, gyakran magától, vagyis antibiotikumos kezelés nélkül elmúlik. A rendszeres orrszívás viszont elengedhetetlen, egyrészt azonnali megkönnyebbülést hoz a babának, másrészt – mivel valamennyire gátat szab a légutakban található váladék pangásának – csökkenti a felülfertőződés kockázatát.

Ha néhány napon belül nem következne be javulás, vagy súlyosbodnának a tünetek, forduljunk orvoshoz. Hasonló a helyzet, ha fullasztó köhögést tapasztalnánk – ilyenkor hörgőtágító gyógyszerre (hörgőtágító spray) is szükség lehet, hogy könnyebben felköhöghesse a baba az amúgy is szűkebb légutakban rekedt váladékot.

Kapcsolódó cikkeink