Nem csak a húszéveseké a világ!
Várszegi Viktória
2010. november 23.

A fejlett magzati géndiagnosztikának hála a fejlődési rendellenességek jó része biztonsággal szűrhető, a veszélyek inkább a termékenységi képesség csökkenésében rejlenek, méghozzá mindkét(!) részről.

Ajánlott szűrővizsgálatok "idős" kismamáknál

  • Chorionboholy-mintavétel: a méhlepény sejtjei a magzatra jellemző genetikai információt hordozzák, a szűrés során – folyamatos ultrahangos ellenőrzés mellett - ebből vesznek mintát. Az így nyert sejtek közvetlen vizsgálata is lehetséges, más tesztekhez a sejtek tenyésztése szükséges. Az eredményeket néhány napon/héten belül kaphatjuk kézhez. A vetélési kockázat 1-2 százalék.
  • Amniocentézis: a beavatkozás során a mama hasfalán keresztül a magzatvízből vesznek mintát. Az eljárás során a levett, általában 15-20 milliliternyi magzatvízben található, a pocaklakótól származó sejteket vizsgálják. A vetélési kockázat alacsonyabb, mindössze 0,5 százalék körül van.

Az integrált-teszt eredménye segíthet - mivel a fentebbi beavatkozások nem tekinthetőek kockázatmentesnek, nem könnyű eldönteni, hogy vállaljuk-e vagy sem a magzati kromoszómavizsgálattal járó veszélyeket...

  • Kombinált-teszt: a terhesség 11. és 14. hete között végzik, egyrészt a magzati tarkóredő vastagságát, másrészt az anyai vérben megtalálható két, a várandósság alatt megjelenő fehérje szintjét vizsgálják. Hatékonysága 85 százalék körüli.
  • Quartett-teszt: erre a vizsgálatra valamivel később, a várandósság 15. és 20. hete között kerülhet sor, keretében négy, az anyai vérben megtalálható jelző alapján állapítják meg a kockázatot. Hatékonysága 75 százalék körüli.
  • Integrált-teszt: a fentebbi két teszt alkalmával vizsgált jelzőket vetik össze az eljárás során. Az integrált-teszt segítségével igen megbízható eredményt kaphatunk, mintegy 95 százalékos pontossággal működik.

Leggyakoribb szövődmények a babavárás és a szülés alatt…

  • Harmincöt-negyvenévesen a szokásosnál is körültekintőbb gondoskodásra van szüksége a kismamának. Bizonyos betegségeknek, mint például a terhességi magas vérnyomás vagy a gesztációs diabétesz (terhességi cukorbetegség) "helyből" nagyobb az előfordulási esélye, mint a fiatalabb várandósok körében; valamint a veseproblémák, illetve a jóindulatú méhdaganatok (miómák) kialakulásának is némileg magasabb a kockázata. A méhen kívüli terhesség, a vetélés vagy a fenyegető koraszülés, a koraszülés és a császármetszés szintén gyakoribb.

Kapcsolódó cikkeink