Nőnap
Várszegi Viktória
2010. március 8.

Történet

  • 1857. március 8-án textilipari munkásnők tüntettek New York utcáin, emberibb munkakörülményeket és magasabb béreket követeltek maguknak. Néhány évvel később, 1866. szeptemberében a Nemzetközi Munkásszövetség első kongresszusán határozatot fogadtak el a női munkavégzésről. A határozat egyfajta demonstráció volt; véget kívánt vetni annak az ősi sztereotípiának, mely szerint a nők helye csak és kizárólag a konyhában van.
  • A világon először az Amerikai Egyesült Államokban ünnepelték meg hivatalosan is a nőket (1909. február 28. – első Nemzeti Nőnap).
  • A Nemzetközi Munkástanács második kongresszusán (1910.) határozatot hoztak arról, hogy a nők választójogának kivívása érdekében nemzetközi jelleggel nőnapot tartanak. A határozat elfogadásának ellenére, a megemlékezés pontos dátumáról nem döntöttek. 1917. március 8-án (a juliánus naptár szerint február 23-án, azaz: február utolsó vasárnapján) Oroszországban nők tüntettek kenyérért és békéért. Négy nappal később – nem közvetlenül ennek a tüntetésnek a hatására – II. Miklós cár lemondott, s polgári kormány alakult, mely szavazójogot biztosított a nőknek. Ezzel vált véglegessé a nőnap dátuma is, mely a világ sok országában napjainkban is március 8-a.
  • Ausztriában, Dániában, Németországban és Svájcban már évekkel korábban, 1911-ben megtartották a Nemzetközi Nőnapot (március 19.).
  • A Nemzetközi Nőnapot az ENSZ is a világnapok közt tartja számon. Magyarország – az Országos Nőszervező Bizottság kezdeményezésére -1913-ban csatlakozott a felhíváshoz, egy évvel később pedig már országos rendezvénysorozat keretében ünnepelték a nőket. Ekkor még minden "kényszertől" mentesen…  A Rákosi diktatúrában azonban kötelezővé vált megtartani a Nemzetközi Nőnapot, mely 1948-tól szovjet mintára március 8-ra esik.

A Wikipedia nyomán.