Nyári kellemetlenségek...
Várszegi Viktória
2014. június 27.

Lábdagadás

A női nemi hormonok normál állapotban is lazítják a kötőszöveteket, a terhesség hatására mindez fokozódik: a vénák fala egyre rugalmasabbá válik, miközben nő a szállítandó vér mennyisége, következésképp romlik a keringés. A terhesség előrehaladtával – a méh növekedése miatt – nagyobb nyomás éri a hasi vénákat, ergo a magzat súlyából és méreteiből adódó terhelés egyszerűen összenyomja a hasi vénák falait, így romlik a visszaáramlás, vagyis tovább nő az alsó végtagok vénás terhelése. A fentebbi folyamatok következtében egyre nagyobb nyomás éri a vénák falát, így azok – csökkentvén a feszültséget – folyadékot engednek a környező szövetekbe, és kialakul a lábdagadás. A meleg időjárás is ront a helyzeten; kánikulában az erek kitágulnak, ami lassítja a keringést és fokozza a vénás pangást. Ebből adódóan a meleg hónapokban enyhébb panaszok esetén is meggondolandó a kompressziós harisnya/zokni viselése.

Milyen tünetekre kell figyelni? Mi az, ami már bajt jelez?

A terhességi lábdagadás kialakulása egy szakaszos folyamat, ha mindez egyik napról a másikra jelenik meg, mielőbb orvoshoz kell fordulni, hogy kizárhassák a toxémia és egyéb súlyos betegségek gyanúját. Szintén bajt jelez, ha nem egyformán dagadnak a végtagok (az egyik szemmel láthatóan duzzadtabb, mint a másik), ha úgy tűnik, hogy a kezek is nagyobbak lettek (nem csak megvastagodtak az ujjak, amit leginkább a gyűrűkön lehet észrevenni), ha végtagfájdalom is társul a duzzadás mellé, illetve ha az arc és a szemek is bedagadtak.

Nyáron fokozódnak a kismamákat különösen érintő vénás panaszok

Jó hír, hogy a várandósság előtt tünetmentes kismamák esetében a baba születését követően többnyire magától rendeződik a probléma: a kékeslila érrajzolatok és a bosszantó lábdagadás idővel megszűnnek, helyreáll a keringés. A tartósan - a baba érkezése előtt is - visszértágulattal küzdő nők viszont nem számíthatnak spontán gyógyulásra, náluk általában csak az érsebészeti beavatkozás jelenti a megoldást. Legjobb, ha mindez még a babavállalás előtt megtörténik, a terhesség ugyanis súlyosbítja a tüneteket, a már meglévő visszértágulat gyorsan növekedhet, nagyobb a trombózis veszélye is!

Hasmenés

Egy-egy átmeneti hasmenést szinte bármi előidézhet; az étrend megváltozása vagy a hormonális átalakulás is járhat ilyen következményekkel. Ez önmagában nem jelent veszélyt a babára, viszont a szövődmények - kiszáradás, ionegyensúly eltolódása – már komoly bajt okozhatnak, ezért ilyenkor még fokozottabban kell ügyelnünk a folyadékpótlásra. A hasmenéses híg széklet extra folyadéktartalma a szervezettől vonódik el, pótlására – mint máskor is – elsősorban az üres tea vagy az ásványvíz ajánlottak. Ha esetleg rájöttünk, melyik étel lehet a ludas, természetesen ne fogyasszuk többet belőle, tartsunk néhány napos diétát, illetve egy ideig kerüljük a sós/fűszeres ételeket.

Mindenképp egyeztessünk a nőgyógyásszal/háziorvossal, mielőtt bármilyen hasmenés elleni gyógyszer szedésébe fognánk. Kivételt az orvosi szén, közkeletűbb nevén széntabletta képez, ezt saját szakállunkra is bevehetjük, de tudni kell, hogy alkalmazása mellett jóval lassabban ürülnek ki a méreganyagok a szervezetből, ezért tartósan semmiképp se éljünk vele. Ha hőemelkedés, láz is társul a hasmenés mellé, illetve hányás/hányinger és/vagy erős hasgörcsök, magyarán ha vírusos megbetegedésre jellemző tünetek jelentkeznének, a lehető leghamarabb forduljunk orvoshoz.

Húgyúti fertőzések

A terhesség alatti fokozott progeszteron-termelődés hatására ellazulnak a medencefenék, illetve a húgyvezeték és a húgyhólyag izmai, ennek következtében pang a hólyagban összegyűlt vizelet, és radikálisan nő a különböző húgyúti fertőzések kockázata.

Hólyaghurut:

A húgyúti fertőzések egyik leggyakoribb előfordulási formája, heveny ágyéktáji fájdalom, gyakori vizelési inger, valamint a vizeletürítéskor jelentkező égető érzés jellemzi. Gyakori, hogy a vizelet színe is megváltozik, sötétebbé, esetleg enyhén véressé válik. Előfordulhat, hogy semmilyen jel nem utal rá, tünetek hiányában a rutin vizeletvizsgálat derít rá fényt.

Hüvelygomba:

Becslések szerint a nők háromnegyede átesik élete során legalább egyszer hüvelygomba-fertőzésen, gyakrabban fordul elő terhesség vagy más immunhiányos állapot esetén. A hüvelyi irritációval, viszketéssel járó kellemetlen betegséget sok minden kiválthatja - közvetlen oka, a hüvely savas kémhatásának enyhe fokú megváltozása, melynek hatására elszaporodnak - a kisebb mennyiségben egyébként folyamatosan jelenlévő - gombák a szervezetben. Jellegzetes tünetei az irritáció (viszkető érzés), a megnövekedett mennyiségű hüvelyváladék és a vizeletürítés közben jelentkező égető érzés.

Cikkünk tájékoztató jelleggel íródott, nem minősül orvosi szakvéleménynek, illetve nem pótolja a szakorvosi vizsgálatot!

Kapcsolódó cikkeink