Őssejt-transzplantáció
Várszegi Viktória
2009. június 11.

A Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központjában 2009. májusában létrejött az ország negyedik Autolog Őssejt-transzplantációs Részlege. Az osztálynak köszönhetően a jövőben a Dél-alföldi régió betegeinek nem szükséges más, távoli centrumokba utazniuk, ha betegségük úgynevezett saját őssejt-átültetéses kezelést igényel.

Őssejt transzplantációt nagydózisú kemoterápia után végeznek az immunrendszer és a csontvelő helyreállítása céljából, elsősorban olyan betegeknél, akikben a hagyományos kezeléseket követően az alapbetegség kiújul, vagy átmeneti egyensúlyi állapot után az állapot ismét romlik – magyarázza Dr. Borbényi Zita egyetemi tanár, az új részleg vezetője. Elsősorban a nyiroksejtes eredetű rosszindulatú betegségek, az úgynevezett lymphomák bizonyos altípusai tartoznak ebbe a csoportba.

A most már Szegeden is alkalmazott eljárás során a hagyományos daganatölő kezeléssel pusztítják el a rosszindulatú sejteket. Ahhoz azonban, hogy a kemoterápia alatt a vérképző sejtek ne szenvedjenek életre szóló károsodást, a kutatók a kezelés előtt a vérből speciális eljárással vérképző őssejteket gyűjtenek, melyeket fagyasztva tárolnak. Az orvosok ezeket a saját egészséges vérképző őssejteket adják vissza a páciensnek a gyógyszeres kezelés után, biztosítva ezzel az egészséges vérképzés visszaállítását. Az új részlegen alkalmazott modern kezelés eredményeképpen a gyógyulási esélyek jelentősen javulnak – hangsúlyozza Dr. Borbényi Zita.

Forrás: Szegedindex

Kapcsolódó cikkeink