Őssejtterápia: megkeressük a legjobb kórházat a világon!
Várszegi Viktória
2013. október 29.

A FamiCord csoport, így a KRIO Családi Őssejtbank ügyfelei számára megnyílik az egész világ: amennyiben a náluk tárolt őssejt tulajdonosa megbetegszik, a szervezet vállalja, hogy bárhol a világon felkutatja azt az egészségügyi intézményt, ahol a lehetőségek szerinti legjobb feltételek adottak az őssejtterápia végrehajtására. Megszervezik a beteg kiutazását, ellátását, továbbá saját transzplantációs szakemberrel is támogatja a csoport a beültetést.
 
A FamiCord csoport, az új ügyfelek szerződéskötéseinek számát tekintve Európa második legnagyobb őssejtbank hálózata a közelmúltban Budapesten, a KRIO Családi Őssejtbank tartotta éves vezetői találkozóját. Az eseményen döntés született arról, hogy a csoport tagintézményei a jövőben nem csupán eltárolják az ügyfeleik őssejtjeit, hanem – amennyiben ez szükségessé válik – gondoskodnak a minták terápiás felhasználásáról is.

Az úgynevezett "transzplantációs asszisztencia" szolgáltatás azt jelenti, hogy a cégcsoport tizenöt országra kiterjedő őssejtbank hálózatának tagintézetei vállalják, hogy megkeresik az adott műtéti beavatkozásra az elérhető lehetőségeken belül leginkább felkészült egészségügyi intézményt – bárhol is legyen az a világon –, felveszik a kapcsolatot a kezelést végző orvosokkal, a műtétre előkészítik a mintákat, majd gondoskodnak azok helyszínre szállításáról. Mindezeken túl, a pácienseknek is segítséget nyújtanak a kiutazásuk és a helyszínen való fogadásuk megszervezésében. A FamiCord bármely ügyfelét a cégcsoport teljes szakembergárdája szolgálja ki, szakmai kapcsolatai pedig lehetővé teszik, hogy az őssejt-transzplantációra bárhol Európában, vagy akár az Egyesült Államokban kerüljön sor, attól függően, hogy hol áll rendelkezésre a legmegfelelőbb szaktudás és felszereltség.
 
A FamiCord Csoport őssejtbankjaiban jelenleg több mint 75 ezer köldökzsinór vér mintát tárolnak, amelyek az utóbbi időben egészültek ki egy amerikai őssejtbankból áttelepített 1800 mintával. Ez utóbbiak a FamiCord közösségi őssejtbankját gyarapítják, amely jelenleg összesen 2500 darab mintával rendelkezik, és a hálózat bármely tagintézete, így a KRIO hazai ügyfelei számára is hozzáférhető. Vagyis amennyiben a terápiához a megfelelő szöveti egyezőséggel rendelkező donorra van szükség, ebből a jelentős állományból is van mód válogatni. A FamiCord által tárolt biológiai minták (köldökzsinórvér, köldökzsinór szövet, placentából származó vér, DNA, ivarsejtek stb.) száma a 100 ezret is meghaladja.


 
A FamiCord vezetői a kétnapos találkozó során megtekintették a KRIO Családi Őssejtbank közelmúltban felavatott laboratóriumát is. Jakub Baran, a FamiCord csoport vezérigazgatója elmondta: "Azért döntöttünk úgy, hogy a második vezetői fórumot Budapesten tartjuk, mert szeretnénk megismertetni kollégáinkat azzal az egyedülálló kutató-fejlesztői munkával, amely a KRIO Családi Őssejtbankban évek óta zajlik. Ugyanakkor a KRIO Családi Őssejtbenk hozzájárulása a teljes cégcsoport tevékenységéhez nemcsak az innováció, hanem az értékesítés területén is jelentős."
 
Dr. Balogh István, a KRIO Családi Őssejtbank tudományos igazgatója elmondta: "Büszkék vagyunk arra, hogy a kutatóink, a magyar szakemberek által kifejlesztett módszereket világszerte alkalmazzák. A mesenchymális, vagyis a köldökzsinór szövetből származó őssejtek fagyasztására és tárolására kifejlesztett eljárásunkra a közelmúltban szabadalmi oltalmat kértünk. 2013 óta pedig már a méhlepényből is gyűjtünk vért, amellyel növelni tudjuk a tárolt minta mennyiségét, miközben annak minősége is javul."

A KRIO Intézetről
A KRIO Intézet Magyarország piacvezető őssejtbankja és Európa egyik legnagyobb őssejtbank hálózatának, a FamiCord Group-nak a tagja, amely együttesen több mint 70 000 minta tárolását végzi, és eddig 23 sikeres beültetéshez biztosított őssejtet. A vállalatcsoport őssejtbankjaiban, Európa számos országában – így Lengyelországban, Magyarországon, Spanyolországban, Romániában, Olaszországban, a Balkán és a Baltikum országaiban – abból a célból tárolnak őssejteket, hogy szükség esetén a családok gyógyításra később felhasználhassák azokat.

A KRIO Intézet 2010-ben, Magyarországon elsőként, Európában pedig negyedikként kapta meg az amerikai székhelyű, vérátömlesztéssel és sejtterápiával foglalkozó nemzetközi szövetség, az AABB (American Association of Blood Banks) akkreditációját, ezzel az általa alkalmazott feldolgozási, fagyasztási és tárolási technológia világszerte elfogadottá vált. A KRIO Intézetből származtak azok a minták, amelyeket az első 3, családi őssejtbankból származó sikeres transzplantációhoz használtak fel magyar orvosok.

További információ: www.krio.hu

Kapcsolódó cikkeink