Papás szülés vagy sem
Várszegi Viktória
2009. február 9.

Párod valószínűleg retteg már egy ideje a közelgő nagy eseménytől - és el fog jönni az idő, amikor neked szegezi a kérdést, bemész-e vele szülni. Te nyilván azonnal rávágod, hogy természetesen (vagy hogy természetesen nem). Mint mindent, ezt is kéne azért fontolgatni előtte.

És hiába mondasz igent, hiába jártok kéz a kézben felkészítő foglalkozásokra - aki még nem látott szülést, annak halvány fogalma sincs arról, mi történik ilyenkor. Elmondanak majd minden szépet és jót, hogy mennyire nagyszerű és felemelő és fantasztikus - de egyetlen szót sem ejtenek arról, hogy szülni mérhetetlenül időt rabló, unalmas, később pedig meglehetősen véres és hangos dolog. Ráadásul - ha eddig még nem szoktál volna hozzá - egészen biztosan szobainasi funkciót láthatsz csupán el az eseménynél, és még csak meg sem kérdezik majd tőled, kérsz-e egy pohár vizet, nem alszol-e el pillanatokon belül állva a sarokban. Erre is fel vagy készülve?

Természetesen a nők jelentős részének a tekintetben sincs valódi választási lehetősége, hogy melyik intézetben hozza világra gyermekét. Aki távoli, idilli kis faluban él, annak gyakorlatilag az a kórház jut, ahová oda tud érni időben. De azért nem árt körülnézni, és hátha mégis ti lesztek azok, akik percre meg tudják sejteni, mikor következik be az esemény - így idejében oda tudtok utazni.

Hazánkban egy-két évtizede még fel sem merült a gondolat, hogy a szülésnél a segédkező szakszemélyzeten kívül más is jelen lehet. Manapság mindennapos látvány a legtöbb intézetben a szülőágy mellett jelenlevő férj. Kutatások szerint a férj jelenléte kedvezően befolyásolja a szülés kimenetelét. Ehhez persze tanácsadásra kell előtte járni, nehogy bármi is váratlanul, ijesztően hasson az erősebbik nemre. Ajánlatos terhesség alatt szülőszobai látogatást tenni, hogy megismerkedhessen a leendő szülőpár a szülőszobával és a szülésznővel. Az együttszülés szempontjából igen jó, ha egyágyas, izolálható szülőhelyiségek, szülőszobák állnak rendelkezésre. Manapság még nem rendelkezik minden intézmény ezen ideális feltételekkel, ezért megoldható a férj jelenléte akkor is, ha csak részben, válaszfallal izolálhatók a szülőágyak. Egyes országokban a szülésnél segédkező olyan személyek jelenlétét is kedvezőnek tartják, akik nem szakemberek, többnyire már szültek (monitrisz, dúla). Ezen személyek jelenléte kedvezően befolyásolhatja a szülést.

A vajúdás során alternatív lehetőségek, pl. szülőszék, bordásfal, gumilabda is rendelkezésre állnak - bár a tapasztalatok azt mutatják, hogy igen kevesen tartanak tornaórát szülés közben... De jó, ha ott van, legalább a papa sem unatkozik.

A papás szüléskor a férjek gyakran tanácstalanok és tehetetlennek érzik magukat az ismeretlen közegben, az ismeretlen feladatban, valamint saját gyerekük születéséről lévén szó, ők maguk is sokszor inkább támaszra szorulnak.

Mindenesetre az biztos: párodnak nagy segítség lenne, ha volna kivel beszélgetni szülés közben. Az ugyanis nem két perces feladat, és nem várhatja el, hogy teljesen ismeretlen szülésznők, orvosok szórakoztassák a vajúdás amúgy is hosszú óráiban. Hogy mit lehet még tenni, hogy segíts a közös gyerek világrajövetelében, részletesen elmondják nektek a felkészítő foglalkozásokon.

Még nem hallottunk olyanról, aki megbánta volna, hogy együtt szült a párjával. Igaz, a nő is tesz valamicskét, hogy világra hozza a gyerekedet - de az semmi ahhoz képest, hogy te vághatod el a köldökzsinórt és te írhatod rá a karszalagra a gyereked nevét!

 

Forrás: origo

Kapcsolódó cikkeink